22 C
Sarajevo
08.07.2025

Elektronički otpad: Nevidljiva prijetnja i potencijalna vrijednost

U vrijeme kada gotovo svaka osoba posjeduje barem jedan pametni telefon, laptop ili kućni aparat, sve više se suočavamo s rastućim problemom – elektroničkim otpadom. Stari mobiteli, televizori, punjači, kućni aparati, čak i igračke koje sadrže elektronske komponente – sve to završava u kontejnerima, na deponijama ili, što je još opasnije, u prirodi.

Šta je elektronički otpad?

Elektronički ili e-otpad podrazumijeva sve odbačene električne i elektronske uređaje koji više nisu u funkciji, ili ih korisnici zamjenjuju novijim modelima. U ovu kategoriju spadaju mobiteli, računari, printeri, bijela tehnika, televizori, baterije, LED sijalice, pa čak i električni alati.

Zašto je e-otpad opasan?

Iako sadrži vrijedne materijale poput zlata, bakra i srebra, e-otpad je ujedno i visoko toksičan. Uređaji mogu sadržavati:

- OGLAS -
  • Olovo, koje oštećuje nervni sistem
  • Živu, koja je štetna za mozak i bubrege
  • Kadmij, poznat kancerogen
  • Plastiku s bromiranim usporivačima gorenja, koja zagađuje tlo i vodu

Nepravilno odlaganje elektroničkog otpada dovodi do curenja ovih supstanci u tlo i podzemne vode, što direktno ugrožava zdravlje ljudi, biljaka i životinja.

Reciklaža – prilika za resurse i radna mjesta

Pravilna reciklaža e-otpada omogućava vađenje rijetkih i vrijednih sirovina koje bi se inače morale eksploatisati iz rudnika. Reciklažni procesi ne samo da smanjuju zagađenje, već otvaraju i nova radna mjesta, posebno u oblasti zelene ekonomije.

- Advertisement -

U BiH, organizacije poput ZEOS eko-sistem postavljaju specijalizirane kontejnere za e-otpad u većim gradovima, te organizuju kampanje prikupljanja. Građani mogu besplatno odložiti svoje stare uređaje i biti sigurni da će biti adekvatno zbrinuti.

Šta možemo učiniti kao pojedinci?

  • Odlažite uređaje na za to predviđena mjesta – nikada u miješani otpad
  • Popravljajte umjesto da bacate – produžavanje vijeka uređaja smanjuje količinu otpada
  • Donirajte funkcionalne uređaje – mnoge škole i porodice rado prihvataju rabljenu opremu
  • Kupujte odgovorno – birajte uređaje koji se mogu lakše reciklirati i popravljati

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA