Hadžović: „Milorad Dodik, predsjednik RS-a, s priličnim je ushićenjem dočekao pobjedu Donalda Trumpa na američkim izborima te mu je među prvim uputio čestitku. Ovoga puta je otišao korak dalje, pa je na glavu stavio dobro poznati crveni kačket sa natpisom MAKE AMERICA GREAT AGAIN, što je Trumpov politički slogan. Organizovao je koktel-prijem u Banjoj Luci povodom Trumpovog trijumfa, a čak je osvijetlio i Banjske dvore u američkim bojama. Inače, bilo je lijepo vidjeti američku zastavu u centru Banje Luke. Radost za Dodika bi vjerovatno bila i potpunija da Donald Trump uopće zna ko je on, što nije izvjesno. Dodik, barem kada je njegova retorika u pitanju, polaže velike nade u Donalda Trumpa. Tokom posljednjeg boravka u Rusiji, Dodik je javno rekao kako će proglasiti nezavisnost RS-a u slučaju Trumpovog povratka na vlast. Ove nade nisu potpuno bez utemeljenja. Trump neslužbeno pripada globalnom bloku desničarskih populista i suverenista koji ne gledaju blagonaklono na međunarodni liberalni poredak. Među njima se, doduše, mogu naći pojedinci u Evropi koji otvoreno podržavaju ideju o nezavisnosti RS-a. Trend koji se generalno može očekivati sa samim Trumpom, ako u svim sferama vlasti uspije nametnuti svoj politički kurs, jeste izolacionizam i okretanje američkim unutarnjim interesima, što bi posljedično moglo dovesti do smanjenja miješanja u unutrašnja pitanja BiH i regiona zapadnog Balkana. Ako pogledamo prvi Trumpov mandat, onda Dodik i nema pretjeranog razloga za optimizam. Dodiku su sankcije uvedene još 2017. godine uoči Trumpove inauguracije. Iako je ovo Dodik pripisivao bivšoj Obaminoj administraciji, tvrdeći da će novi predsjednik imati drugačiji pristup, Trumpovi ljudi nisu ni pomišljali da Dodika skinu s crne liste. Dodik sada vjerovatno vjeruje da će Trump voditi mnogo drugačiju politiku , te da bi se eventualno i u Washingtonu mogla pronaći poneka simpatija za njegov secesionistički plan ili barem spremnost da mu se popuste zaista rigorozne sankcije. No, to je sve još na nivou lijepih želja, bez ikakvih uporišta u realnosti da bi se politika SAD prema BiH mogla značajnije promijeniti. Ako se bošnjačka ili, kako oni sebi vole tepati, probosanska politika – čiji se odnos prema SAD-u svodi na vjeru u Demokratsku stranku i stare, sve slabije veze, a koja kroz sve ove godine nije ništa uradila da se približi republikancima – s nečim i može tješiti, onda je to činjenica da se i pored silnog truda, želje i nuđenja Milorad Dodik također nije uspio približiti Trumpu. Ali neko drugi iz regiona jeste. Neko ko generalno pametnije vodi politiku i od Bošnjaka i od Srba. Dok je Dodik u Trumpovu čast jeo pečenje, bivši predsjednik Kosova, Pacoli, na Trumpovoj je proslavi razgovarao sa svim ključnim ljudima buduće administracije. Dakle, Pacoli je Trumpovu pobjedu dočekao u njegovom štabu. Zato je Kosovo država, Albanija također, Srbija guvernija, a Bosna i Hercegovina protektorat i to prilično loš.“
Hadžović Dodiku: “Kosovo država, RS entitet! Dok ti jedeš pečenje u Banjoj Luci, Pacoli kod Trumpa”
BRUKA: Dok kvazidržavnik Dodik nosa kačket i ulizuje se novoizabranom američkom predsjedniku, državnik Pacoli slavi s Trumpom!
Hadžifejzović: „Nakon pobjede Trumpa, hitno zasjeda Centralni komitet saveza kolumnista. Šta nam dođe Amerika, šta joj dođemo? Da li se Dodik s pravom ili zalud raduje Trumpovoj pobjedi? Zašto su se bosanski političari udaljili od demokrata, a nisu se približili republikancima? Kako se Srbija približila? I… i otkud u Trumpovom štabu, nakon pobjede, jedna velika faca sa Kosova i to jedina sa zapadnog Balkana? Danijal Hadžović, 'Avaz', CKSK.“