Mladi novinari FACE TV kroz učešće u Programu razvoja projektnih vještina BOLDBOOST+, u organizaciji Fondacije AGORA i uz podršku Američke ambasade u BiH, uz posebnu aktivnost „City challenge“ obišli su neke od važnih znamenitosti grada Trebinje.
Grad sa najviše kulturno-historijskih spomenika
Ovaj grad važi za najbolje mjesto za život penzionera na svijetu, a krećući od stare gradske jezgre lako se uvjeriti zašto je Trebinje i jedan od gradova sa najviše kulturno-historijskih spomenika, od kojih je 29 pod zaštitom države.
U samoj staroj gradskoj jezgri običaj, ali i poseban užitak je ispijanje kafe ispod krošnji platana.
Jovan Dučić – sinonim za grad Trebinje
Nedaleko od mjesta najvećeg užitka, na Trgu Pjesnika, nalazi se i spomenik izuzetno cijenjenom trebinjskom pjesniku, Jovanu Dučiću koji se kroz sve svoje godine života maksimalno zalagao da grad Trebinje bude kulturni centar, što je i sada ostao.
Prisjećajući se ovog pjesnika neizostavno je i spomenuti jedan od mnoštva njegovih poučnih citata:
„Velika je nesreća kada čovjek ne zna šta hoće, a prava katastrofa kada ne zna šta može.“
Kroz Dučićevu posvećenost kulturi i prema njegovoj ideji nastao je i Muzej Hercegovine u Trebinju, koji je osnovan 1952. godine s ciljem da pronalazi, prikuplja, čuva i javnosti prezentuje baštinu ove regije. U prostorima Muzeja Hercegovine održavaju se povremene izložbe, poetski recitali, promocije knjiga i muzički koncerti.
Duh prošlosti s daškom Mediterana
Kroz bogatu historiju i njegovanje kulture, grad Trebinje u duhu prošlosti sa daškom Mediterana može se pohvaliti i sa dvije stare džamije, Sultan Ahmedova i Osman-pašina kao najljepše na području Hercegovine.
Sultan Ahmedova džamija sagrađena je u Starom gradu, blizu desne obale rijeke Trebišnjice, po naređenju Osman-paše Resulbegovića 1719. godine, a obnovljena 2013. godine.
Osman-paša Resulbegović bio je jedan od utemeljitelja grada Trebinje, pa je tako izgradio i Osman-pašinu džamiju koja važi za jednu od najprostranijih i najljepših u Hercegovini.
Anđelkina kapija – posebna atrakcija
Uz sve spomenute znamenitosti, neizostavna je Anđelkina kapija u trebinjskom Starom gradu kroz koju je u seriji „Ranjeni orao“ glumica Sloboda Mićalović ulazila u dvorište sasvim druge kuće u centru Beograda. U posljednjih deset godina, Anđelkina kapija postala je posebna atrakcija koju godišnje posjećuje hiljade turista.
Arslanagića most – simbol grada Trebinja
A da bi užitak i ljepota bili potpuni, u dašak tople mediteranske klime, kao balans tu je rijeka Trebišnjica, ali i čak dvadeset trebinjskih mostova na ovoj rijeci. Od njih se posebno izdvaja Arslanagića most kao jedan od primjera osmanlijske arhitekture u našoj zemlji koji je zadudžbina Mehmeda-paše Sokolovića, a podignut je 1574. godine u čast njegovog poginulog sina.
Ovaj most važi za jedan od simbola grada Trebinja, simbola zbog kojeg se dolazi u ovaj grad, a zbog kojeg se i odlazi sa osmijehom.
Mnogo razloga za posjetu jedinstvenog hercegovačkog bisera
Kao potvrda truda i uspjeha, njegovanja kulture i domaćeg turizma, grad Trebinje sa Hercegovačkom kućom ove godine proglašeni su najboljom svjetskom pričom o održivom turizmu. Osmišljena da promoviše domaće proizvode i potiče na čuvanje i njegovanje tradicije, Hercegovačka kuća još jedan je od razloga zašto trebate posjetiti hercegovački biser, grad Trebinje.