22 C
Sarajevo
08.07.2025

Zašto su šume važne? Zelena pluća planete i ključ opstanka čovječanstva

Šume zauzimaju više od 30% kopnene površine naše planete, ali njihova vrijednost daleko nadilazi prostor koji zauzimaju. One su zeleni štit koji čuva klimatsku ravnotežu, dom za milione biljnih i životinjskih vrsta, izvor hrane, ljekovitih sirovina i sirovina za industriju – ali i ključni saveznik u borbi protiv klimatskih promjena.

1. Šume proizvode kiseonik koji dišemo

Jedna odrasla bukva u jednoj sezoni proizvede kiseonika dovoljno za desetak ljudi. Kroz fotosintezu, stabla ne samo da stvaraju kisik, već i apsorbuju ugljendioksid – glavni gas staklene bašte. Time aktivno pomažu u usporavanju klimatskih promjena.

2. Zadržavaju vodu i sprečavaju poplave i suše

Korijenje drveća vezuje tlo, smanjuje eroziju i pomaže u upijanju padavina. Šumski ekosistemi regulišu vodene tokove, čuvaju izvorišta pitke vode i ublažavaju posljedice ekstremnih vremenskih uslova.

- OGLAS -

3. Bioraznolikost u krošnjama

U šumama se nalazi oko 80% kopnene bioraznolikosti. One su stanište za brojne endemske vrste, od ptica i insekata do velikih sisara poput medvjeda, vuka i risa. Uništavanjem šuma, nestaju i cijeli mikrosistemi, što narušava prirodnu ravnotežu.

4. Šume kao ekonomski resurs

U BiH, šumsko bogatstvo ima i ekonomsku dimenziju – od drvne industrije, proizvodnje peleta, lovnog i planinarskog turizma, do sakupljanja gljiva i ljekovitog bilja. Održivim upravljanjem šumama može se razvijati lokalna ekonomija, posebno u ruralnim područjima.

- Advertisement -

5. Mjesto za rekreaciju i mentalno zdravlje

Šetnja kroz šumu nije samo fizička aktivnost – studije pokazuju da boravak u prirodi snižava nivo stresa, poboljšava raspoloženje i koncentraciju, te doprinosi općem zdravlju. U eri digitalne prezasićenosti, šume su postale i terapijski prostor.

Prijetnje: Sječa, požari, nelegalna eksploatacija

Nažalost, šume u BiH su pod ozbiljnom prijetnjom – nelegalna sječa, požari, klimatske promjene i neodgovorno upravljanje doveli su do smanjenja zelenih površina. Prema izvještajima, godišnje nestaju hiljade hektara šumskih površina, što ima direktne posljedice po kvalitet zraka, dostupnost vode i biološku raznolikost.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA