Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik putem društvene mreže X zahvalio se predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i članovima Vijeća za nacionalnu sigurnost zbog, kako je naveo, „neprihvatanja i osude političke presude koju je donio neustavni Sud BiH“.
„ Zahvaljujem predsjedniku Aleksandru Vučiću i članovima Savjeta za nacionalnu bezbjednost na neprihvatanju i osudi političke presude koju je donio neustavni Sud BiH. Srbija je uvijek bila privržena RS, a nikada nije učinila ništa protiv Bosne i Hercegovine. I sada, Srbija kao ozbiljna država, potpisnica i garant Dejtonskog sporazuma, odlično je razumjela da je cijeli postupak bio politička farsa usmjerena na odbranu lažnog visokog predstavnika i da predstavlja nedemokratski i anticivilizacijski čin“, naveo je Dodik.
Захваљујем предсједнику Александру Вучићу @avucic и члановима Савјета за националну безбједност на неприхватању и осуди политичке пресуде коју је донио неуставни Суд БиХ.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) August 2, 2025
Србија је увијек била привржена Републици Српској, а никада није учинила ништа против БиХ.
И сада, Србија…
Dodik je u svojoj objavi još jednom ponovio tvrdnju da je presudu izrekao „neustavni Sud BiH“, on je dodao da se „još jednom pokazalo da kada je važno za RS, ona u predsjedniku Vučiću ima iskrenog prijatelja
Podsjetimo, Sud Bosne i Hercegovine pravosnažno je osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja političkih funkcija zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice Christiana Schmidta.