Bivši američki ambasador za pitanja ratnih zločina, Stephen J. Rapp, govorio je danas za N1 iz Memorijalnog centra u Potočarima, prisjećajući se procesa koji su uslijedili nakon genocida u Srebrenici i uloge međunarodne pravde u suočavanju s prošlošću.
Govoreći o najznačajnijim trenucima pravne borbe protiv odgovornih, Rapp je podsjetio na presude ključnim političkim i vojnim ličnostima.
“Tražili smo Ratka Mladića, koji je predvodio genocid. Izveli smo ga pred lice pravde i osuđen je za genocid. Karadžić je također osuđen, a Milošević je bio pred sudom, iako nije dočekao kraj suđenja” kazao je Rapp.
Naglasio je da su međunarodni i domaći sudski procesi igrali ključnu ulogu u otkrivanju istine i postizanju pravde, ali i upozorio na činjenicu da poricanje genocida još uvijek predstavlja ozbiljan problem.
“Bilo je nekoliko značajnih presuda i na Sudu BiH. Vidjeli smo pravdu, ali vidjeli smo i poricanje. Jučer smo imali važnu konferenciju ovdje, u Memorijalnom centru” rekao je Rapp.
Podsjetio je i na svoju posjetu Potočarima prije deset godina, kada je zajedno s bivšim američkim predsjednikom Billom Clintonom odao počast žrtvama genocida. Posebno je istakao angažman Sjedinjenih Američkih Država u pružanju podrške Bosni i Hercegovini u godinama nakon rata.
“SAD su intervenirale i podržale djelovanje protiv agresora. Prisustvovali smo donatorskoj konferenciji u Beogradu 2001. godine, nakon što je Milošević izručen Hagu. Istina je da su u nekim situacijama SAD bile spore u uključivanju u konflikt. Nismo uvijek bili u pravu na početku, ali na kraju bismo uradili ispravnu stvar” rekao je.
Tokom mandata koji mu je povjerio predsjednik Barack Obama, Rapp je bio snažno uključen u osnivanje Odjela za ratne zločine pri Sudu BiH i druge inicijative koje su podržavale tranzicijsku pravdu u regionu.
“Za pravdu treba dosta vremena. To je proces. SAD i danas nastavljaju davati licence i omogućavati saradnju sa sudovima, uključujući i određenu pomoć Međunarodnom sudu pravde” dodao je.
U razgovoru se dotakao i odluke bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je sankcionisao Međunarodni krivični sud zbog istraga koje su se ticale izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
“Ne može se sankcionisati sud niti njegove sudije. Ali SAD ima problem s različitim prioritetima i često balansira između politike i principa međunarodnog prava” zaključio je Rapp.