Posmrtni ostaci sedam žrtava genocida počinjenog u Srebrenici u julu 1995. godine ispraćeni su danas iz Visokog prema Potočarima gdje će se klanjati 11. jula klanjati kolektivna dženaza.
Posmrtni ostaci sedam žrtava genocida počinjenog u Srebrenici u julu 1995. godine ispraćeni su danas iz Visokog prema Potočarima gdje će se klanjati 11. jula klanjati kolektivna dženaza
U prisustvu građana Visokog, izbjeglica iz Srebrenice i drugih danas je iz kruga JU Gradska groblja Visoko ispraćena tužna povorka sa sedam tabuta koji će vječni smiraj pronaći u petak u Memorijalnom centru u Potočarima.
Radi se o posmrtnim ostacima žrtava genocida koji su pronađeni na različitim lokacijama, a u identifikacionom centru u Tuzli nalazi se više od 50 identifikovanih posmrtnih ostataka.
Kako je kazala Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe, porodice još nisu pristupile zvaničnoj identifikaciji za oko 45 skeleta.
“Porodice se nadaju da će se pronaći i preostali dijelovi skeleta, te su odlučile još sačekati. Suočavanje s ekshumacijama za njih je izuzetno teško jer oživljava traume i strahote koje su preživjele. Apelujemo da daju saglasnost kako bi njihovi najmiliji našli smiraj u zemlji, a ne ostali na policama. Institut garantuje da će svi posmrtni ostaci biti pridodani kada budu pronađeni”, izjavila je Fazlić.
Prema njenim riječima, u ponedjeljak počinje proces reeksumacije, tokom kojeg će biti otvoreno oko 80 mezara, kako bi se dodali naknadno pronađeni dijelovi skeleta.
Žrtve ovogodišnje dženaze su pronađene u različitim grobnicama i vremenskim periodima.
“Neke žrtve, poput jednog 19-godišnjaka, pronađene su na površini terena. Posmrtni ostaci prebacivani su iz primarnih u sekundarne grobnice s ciljem prikrivanja dokaza o zločinu”, dodala je Fazlić.
Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić je kazao da Srebrenica nije samo bol, već i obaveza pamćenja.
“Naše javno preduzeće godinama predano obavlja ovu misiju, kako bi žrtve bile ispraćene s pijetetom. Ovo je mjesto tuge, ali i nade, mjesto gdje žrtve dobijaju svoje ime i započinju povratak kući”, kazao je Ganić te dodao:
“Srebrenica nije samo bol, već i obaveza, da ne zaboravimo, da govorimo, da učimo druge i da se nikome, nigdje i nikada ne ponovi genocid.”