U BiH zabranjen uvoz pošiljke tjestenine iz Italije

Federalna fitosanitarna inspekcija na Graničnom prijelazu (GP) Bijača zabranila je uvoz pošiljke tjestenine...
- Advertisement -

Federalna fitosanitarna inspekcija na Graničnom prijelazu (GP) Bijača zabranila je uvoz pošiljke tjestenine porijeklom iz Italije kod koje drveni materijal za pakovanje – palete ne ispunjava propisane zahtjeve za uvoz, odnosno međunarodni standard za fitosanitarne mjere ISPM 15.

Naime, u postupku inspekcijskog nadzora pošiljki pri uvozu, izvršena je fitosanitarna kontrola ispunjavanja uslova za uvoz u skladu sa Zakonom o zaštiti zdravlja bilja („Službeni glasnik BiH“, broj: 23/03) i Pravilnikom o fitosanitarnim zahtjevima za drveni materijal za pakovanje u međunarodnom prometu („Službeni glasnik BiH“, broj: 60/12), kojim je utvrđeno da drveni materijal za pakovanje koji je proizveden od okoranog drveta mora biti podvrgnut tretiranju na propisanoj temperaturi s ciljem uništenja štetnih organizama i nakon tretmana označen službenom oznakom ISPM 15, čime se osigurava zdravstvena ispravnost drvenog materijala za pakovanje.

Imajući u vidu da kontrolisana pošiljka nije ispunjavala zakonom propisane uslove, primjenom principa najmanje nepovoljnog uticaja, rješenjem postupajućeg fitosanitarnog inspektora određena je mjera uništenja neoznačenog drvenog materijala za pakovanje u prisustvu fitosanitarnog inspektora.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA