Kao poklon svom rodnom Mostaru, Željko Samardžić predstavio je novi hit „Košćela“ nastao u produkciji FACE-a. Pjesma je ekskluzivno predstavljena na Youtube kanalu FACE televizije.
Ovaj fenomenalni spot pogledalo je više od 66 hiljada ljudi. Da li ste vi? Ukoliko niste, obavezno pogledajte i poslušajte ovu sjajnu izvedbu Željka Samardžića i “Bjelopoljskih kapljica”.
Znate li šta je “Košćela”?
Košćela je biljka koja raste u primorju ali i u Hercegovini, a njeni plodovi slatki su i jestivi. Ova biljka ujedno je jedan od simbola Samardžićevog rodnog grada za koji ga vežu samo najljepše uspomene. Svoju mladost Samardžić je proživio u Mostaru, pa se uvijek rado prisjeća toplih ljetnih mostarskih noći, mnogih utakmica „Rođenih“, nesuđenih ljubavi, prijatelja, prvih poljubaca. Sve ove uspomene ostale su u njegovom sjećanju i prkose zaboravu. Novim hitom Željko Samardžić trajno je sačuvao od zaborava košćelu, Neretvu, svoj Stari, Mostar ali i cijelu Hercegovinu i ponovo oživio svoje uspomene.
Tekst pjesme napisao je legendarni Mišo Marić a izvedbu Željka Samardžića uljepšali su prateći vokali mostarskog hora „Bjelopoljske kapljice“. Komentarišući svoj rad i trud do nastanka pjesme Samardžić je kazao: “Mostar je u nama – to je važno! Sa velikom ljubavlju sam radio uz ekipu FACE-a. Posljednje o Mostaru što sam opjevao bilo je o izviđačima! Mi smo raja iz Mostara; sve nas ista ljubav spaja!” Povodom premijere pjesme „Košćela“ gosti Centralnog dnevnika bili su Mišo Marić i Željko Samardžić, a kompletno gostovanje možete pogledati klikom OVDJE.
Košćela
S Veleži će svanuti jutro ljepše, bolje,
kraj Neretve vode, sestre Radobolje.
Zazvoniće zvijezde k’o merdžan dukati,
slavuj će iz bašte milo sevdisati.
I Novim će Starim, jest tako mi dina,
lijepa kao mladost prošetat Emina.
Poslije modrih kiša, do u osvit dana,
pod mostom se ljubit Zubac i Svetlana.
Pod Kujundžilukom raste košćela,
u ljeto pod njom biće hlad,
nije Netretva sve moru odnijela –
dok je sanjara biće i grad.
Nad vodom mlada košćela,
u ljeto pod njom biće hlad,
ma nije Neretva svu Ljubav odnijela –
dok je Ljubavi, biće i Grad.
Rondo će se vratit pod sjenke platana,
iz Cima kikotat Hamzina Grozdana.
Kad akšam pozlati po terasi “Ruže”
stari će drugari s lozom da se druže.
Vedri će da dođu kad umorni odu,
žedan Mjesec s Huma sići će na vodu.
I svanuće jutro od svih ljepše, bolje,
kraj Neretve vode, sestre Radobolje.
Pod Kujundžilukom raste košćela,
u ljeto pod njom biće hlad.
Nije Netretva sve moru odnijela –
dok je sanjara biće i grad.
Pod Kujundžilukom mlada košćela,
u ljeto pod njom biće hlad,
ma nije Neretva svu Ljubav odnijela –
dok je Ljubavi, biće i Grad.
Mišo Marić