5 C
Sarajevo
24.02.2025

Apple u borbi za tržišni udio: Predstavljen novi iPhone 15

Pro i Pro Max modeli su prvi pametni telefoni koji imaju TSMC-jeve 3-nanometarske procesore, a Apple se pohvalio “probojnim” novim GPU-om za bržu obradu grafike. Opremljeni su sa tri kamere i mogu snimati “prostorne video zapise” u vlasničkom formatu dizajniranom za gledanje sa Vision Pro slušalicama, koje će biti dostupne za kupovinu sljedeće godine.

Kao odgovor na naloge regulatora EU, sva četiri modela sada imaju USB-C konektor za punjenje.

Linija iPhone proizvoda sada uključuje početni iPhone SE po cijeni od 429 USD i Pro Max model po cijeni od 1.200 USD. 600

- OGLAS -

Značajna poboljšanja optičkog zuma kamere omogućit će Appleu da se direktno takmiči sa Samsung-om, čime će podstaći korisnike da pređu na iPhone.

Standardni iPhone 15 i iPhone 15 Plus sa većim ekranom imaju nadograđene kamere sa primarnom kamerom od 48 megapiksela. Oba počinju po istoj cijeni od 799 USD i 899 USD kao i prije godinu dana.

- Advertisement -

Novi Apple Watch Series 9 uključuje novo prepoznavanje pokreta nazvano “dvostruki dodir” koje omogućava korisnicima da odgovaraju na pozive i pauziraju muziku uz istovremeni dodir kažiprsta i palca. Sat od 399 dolara je Appleov “prvi ugljični neutralni proizvod”, prema kompaniji. Ultra 2, atletski sat druge generacije, počet će po cijeni od 799 dolara.

600

Tokom cijelog događaja Apple je promovirao svoje ekološke akreditive, rekavši da više neće koristiti kožu ni u jednom od svojih dodataka. Predstavio je “FineWoven”, prilagođeni materijal za upotrebu u narukvicama za satove i kućištima za iPhone, za koje je tvrdio da imaju “značajno manji” ugljični otisak.

Apple je trenutno  najvrijednija kompanija na svijetu, ali prodaja je opala u posljednja tri kvartala. Appleov globalni tržišni udio za njegov najvažniji proizvod. iPhone stalno raste, dok tržište pametnih telefona u cjelini opada.

Predstojeći kvartal će biti najvažniji u godini za kompaniju, jer će obuhvatiti ključnu prazničnu sezonu kupovine. Huawei, najveći Appleov konkurent u Kini, upravo je objavio novi vodeći telefon koji ugrožava Appleov tržišni udio. Također se bori protiv glasina da je Peking naložio državnim službenicima da ne koriste Apple uređaje.

Dionice Applea pale su za više od 5 posto u pet dana prije događaja, jer su investitori zabrinuti da bi problemi u Kini mogli naštetiti potražnji i proizvodnji. Nakon događaja u utorak, dionice su pale za 2%, odražavajući postepenu prirodu nadogradnji i izostanak iznenađenja, prije zatvaranja 1,7%.

Apple stalno dobija tržišni udio od Androida na globalnoj razini, a prema Counterpoint Researchu, ove godine se očekuje da će Apple isporučiti rekordnih 20 posto svih pametnih telefona, u odnosu na 15 posto prije deset godina.

Jay Goldberg, konsultant za čipove i osnivač D2D Advisoryja, opisao je Appleov rast u Indiji i na tržištima u razvoju kao “priču godine”.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA