Čelnici Kambodže i Tajlanda stigli su danas u Maleziju na pregovore koji imaju za cilj osigurati prekid vatre u njihovom žestokom graničnom sukobu, potvrdio je jedan malezijski zvaničnik. Sastanak dolazi u trenutku kada međunarodna zajednica intenzivira napore da zaustavi borbe koje traju već peti dan.
Sastanak se održava u administrativnom središtu Malezije, Putradžaji, u rezidenciji malezijskog premijera Anvara Ibrahima, koji trenutno predsjedava regionalnim savezom ASEAN. Na sastanku učestvuju i ambasadori Sjedinjenih Američkih Država i Kine, saopćio je isti zvaničnik.
Tajland i Kambodža međusobno se optužuju za izazivanje sukoba, koji je izbio prošle sedmice i eskalirao u borbe teškim artiljerijskim naoružanjem na više tačaka duž njihove kopnene granice duge 817 kilometara.
Radi se o najozbiljnijem oružanom sukobu između ove dvije države u posljednjih deset godina, sa najvećim brojem ljudskih žrtava.
Kambodžanski premijer Hun Manet ranije je izjavio da su sastanak zajednički organizirale Malezija i Sjedinjene Američke Države, a da će u pregovorima učestvovati i Kina.
“Svrha ovog sastanka je postizanje trenutnog prekida vatre. Inicijator je američki predsjednik Donald Trump, a dogovor o održavanju postignut je između premijera Kambodže i Tajlanda” – napisao je Hun Manet na platformi X, uoči puta na pregovore.
Trump je jučer izjavio da vjeruje kako i Tajland i Kambodža žele okončati nesuglasice, nakon što je liderima obje zemlje poručio da neće sklapati trgovinske sporazume s njima dok sukobi ne prestanu.