“Nekonstituisanje vlasti nakon izbora dovodi nas u problematičnu situaciju. Federalni Dom naroda bi morao donositi odluke. Legitimno je da se političke stranke dogovaraju oko raspodjele vlasti, ali život ne može stati zbog toga i mora se dalje kretati”, naglašava naš sagovornik.
On podsjeća da je Zakon o budžetu predvidio da se uz ovaj dokument potvrđuju i finansijski planovi vanbudžetskih institucija.
“Federalni zavod PIO na vrijeme je usvojio svoj Finansijski plan i dostavili smo ga Vladi, koja ga je razmotrila i uputila u parlamentarnu proceduru. Predstavnički dom je potvrdio naš Finansijski plan, ali se sada čeka na Dom naroda”, kaže Krnjić.
U razgovoru za Vijesti.ba, on ukazuje na različita zakonska rješenja u vezi sa ovim slučajem, budući da Zakon o PIO-u kaže da penzije moraju biti isplaćene do petog u mjesecu, dok se na osnovu Zakona o budžetu može zaključiti da Federalni zavod PIO nema finansijski plan, jer nije potvrđen u oba doma Parlamenta FBiH.
“Ovakva situacija nam se dešava po prvi put sa finansijskim planovima, imajući u vidu da je do sada odluka o privremenom finansiranju nadomiještala neusvajanje budžeta”, ističe direktor Federalnog zavoda PIO.
Stoga ponovo apeluje na Dom naroda da održi sjednicu na kojoj će potvrditi Finansijski plan Fonda PIO.
Upitna je isplata penzija, Vlada je završila svoj dio, Dom naroda treba hitno zasjedati
Dom naroda FBiH treba hitno zasijedati te usvojiti budžet za 2019. godinu i odobriti Finansijski plan Fonda PIO kako ne bi bilo dovedeno u pitanje ne samo povećanje, nego i isplata penzija generalno, upozorava u razgovoru za Vijesti.ba direktor Federalnog zavoda PIO Zijad Krnjić.
- OGLAS -