Općinska načelnica Benjamina Karić i direktor Federalnog zavoda za penzijsko/mirovinsko i invalidsko osiguranje Halil Subašić potpisali su Sporazum o načinu isplate jednokratne novčane pomoći u iznosu od 70 KM za penzionere sa prebivalištem na području općine Novo Sarajevo.
Za realizaciju ove mjere Općina Novo Sarajevo osigurala je 400.000 KM, a pravo na jednokratnu pomoć ostvaruju penzioneri sa područja Novog Sarajeva koji primaju najnižu penziju u Federaciji BiH, odnosno penziju u rasponu od 434,62 KM do 666,76 KM, kao i korisnici koji ostvaruju isplatu razlike penzije u skladu sa članom 82. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.


Sporazumom je definisan način prenosa sredstava Općine Novo Sarajevo Federalnom zavodu za PIO/MIO, koji će izvršiti isplatu pomoći krajnjim korisnicima.
Jednokratna novčana pomoć bit će isplaćena uz redovnu penziju za mjesec juni, a prema podacima Federalnog zavoda za PIO/MIO ovom mjerom bit će obuhvaćeno oko 5.700 penzionera sa područja općine Novo Sarajevo.
Općina Novo Sarajevo nastavlja provoditi mjere podrške socijalno osjetljivim kategorijama stanovništva, s ciljem unapređenja kvaliteta života svojih građana i pružanja pomoći onima kojima je najpotrebnija.