9 C
Sarajevo
14.10.2025

Danas možemo dobiti još sedam učesnika Svjetskog prvenstva, Benin i Gabon pred ostvarenjem sna

Tri učesnika ćemo definitivno dobiti iz Afrike, a dva iz Azije, dok bismo mogli imati i nova dva učesnika iz Evrope.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2026. godine se nastavljaju danas kada ćemo saznati imena sigurno još pet, a možda čak i sedam selekcija koje će zaigrati na turniru u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku i Kanadi.

Tri učesnika ćemo definitivno dobiti iz Afrike, a dva iz Azije, dok bismo mogli imati i nova dva učesnika iz Evrope.

Što se tiče afričkih kvalifikacija, šansu da izbore svoj prvi nastup na svjetskim prvenstvima imaju Benin i Gabon.

- OGLAS -

U kvalifikacionoj grupi A, Benin će gostovati Nigeriji u 18:00 sati i pobjedom bi sigurno prošao na Svjetsko prvenstvo. U slučaju remija Beninu bi trebalo da Južna Afrika u istom terminu kiksa kod kuće protiv Ruande.

Južna Afrika bi se plasirala ukoliko slavi, a Benin i Nigerija odigraju neriješeno. Situacija bi se zakomplikovala u slučaju da Nigerija pobijedi Benin. U slučaju pobjede Nigerijaca 1:0 ili većom razlikom i kiksa Južne Afrike, Nigerija bi otišla na Svjetsko prvenstvo.

- OGLAS -

U slučaju da tačan rezultat bude 2:1 za Nigeriju i uz kiks Južne Afrike, prolaz na Svjetsko prvenstvo bi bio odlučen kroz manji broj kartona.

U grupi F situacija je prilično jasna. Za mjesto na Svjetskom prvenstvu se bora Obala Slonovače i Gabon. Obala Slonovače dočekuje Keniju u 21:00 sat, a u istom terminu Gabon dočekuje Burundi.

- OGLAS -

Obala Slonovače ide na Svjetsko prvenstvo u slučaju pobjede, a Gabonu bi prošao ukoliko slavi, a Obala Slonovače kiksa.

U grupi B za plasman na Svjetsko prvenstvo se bore Senegal i DR Kongo. Senegal bi pobjedom nad Mauritanijom (21:00) prošao na SP, a DR Kongu bi to pošlo za rukom u slučaju da pobijedi Sudan kod kuće (21:00), a Senegal izgubi.

Što se tiče azijskih kvalifikacija, danas će biti odigrano posljednje kolo četvrtog kruga u kojem se sastaju ekipe koje se direktno bore za odlazak na Svjetsko prvenstvo.

U grupi A Katar će u 19:00 sati dočekati Ujedinjene Arapske Emirate. Emiratima je za plasman na SP dovoljan i neriješen rezultat, dok Kataru odgovara samo pobjeda.

U grupi B Saudijska Arabija će u 20:45 sati dočekati Irak. I u ovom susretu je sve jasno: Saudijskoj Arabiji odgovara neriješen rezultat, a Iraku samo pobjeda.

Što se tiče Evrope, danas bi plasman na Svjetsko prvenstvo mogli osigurati Portugal i Engleska. Portugal u 20:45 sati dočekuje Mađarsku i pobjedom bi se plasirao na SP.

I Englezi zavise samo od sebe. Oni u kvalifikacionoj grupi K gostuju u Latviji i pobjedom bi osigurali učešće na smotri najboljih svjetskih reprezentacija iduće godine.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA