Vijest da se Anel Ahmedhodžić oprašta od dresa Bosne i Hercegovine, a koju je ekskluzivno objavio N1, odjeknula je u regionalnim ali i evropskim medijima, naročito u Švedskoj, zemlji u kojoj je počeo svoju karijeru.
Nakon što su objavljeni razlozi zbog kojih se Ahmedhodžić u najboljim godinama oprostio od reprezentacije, uslijedile su brojne reakcije. Nažalost, defanzivac nije jedini igrač koji se prerano oprostio od nastupa u “najdražem dresu”.
Hasan Salihamidžić
Jedan od najboljih fudbalera sa ovih prostora, Hasan Salihamidžić, oprostio se od dresa Bosne i Hercegovine u 29. godini nakon meča sa Francuskom. Česte povrede bile su službeni razlog zbog kojeg je najtrofejniji igrač sa ovih prostora prerano rekao zbogom plavom dresu, no kako to obično biva, godinama nakon toga u javnost su došle različite i najčešće neprovjerene informacije. Jedan od navodnih razloga Hasanovog odlaska bio je i sukob sa Emirom Spahićem, a spominjali su se i sarajevski žestoki momci. Godinama se Salihamidžić susretao sa prilično neutemeljenim optužbama da za reprezentaciju ne igra dobro kao za klub.
Edin Višća
Nakon 55 nastupa i deset golova za reprezentaciju BiH, Edin Višća odlučio se oprostiti od državnog dresa. Višća i nije bio toliko mlad, ali je nakon posljednje partije u dresu Zmajeva odigrao još mnogo dobrih utakmica. Oprostio se u 31. godini i sigurno je da je reprezentaciji mogao dati još mnogo. Razlozi koji, naravno, nisu službeni, a povezani su sa njegovim odlaskom tiču se discipline njegovih saigrača. Kako su prenijeli pojedini mediji nakon njegovog odlaska, Edin Višća je bio razočaran jer pojedine zvijezde u kamp reprezentacije dolaze u sitne sate tokom strogih Covid mjera koje su tada važile. Vrijednom i discipliniranom Višči to je bila kap koja je prelila čašu.
Senad Lulić
Kapiten Lazija, Senad Lulić od reprezentacije se oprostio u 31. godini. I on je nakon toga odigrao dosta dobrih utakmica za svoj klub, a razloge zbog kojih je otišao najbolje je objasnio pred početak utakmice sa Interom u razgovoru sa golmanom Slovenije Samirom Handanovićem.
“Kod nas je reprezentacija kao da dođeš malo na odmor. Jedeš kolače, porodica, pokloni… onda idu utakmice i tu si mrtav. Tako je bilo kod nas”, rekao je tada Lulić.
Asmir Begović
Nekada su ga nazivali ministrom odbrane, a nakon dana “ponosa i slave” prošao je sličan put kao i Anel Ahmedhodžić. Begović se, podsjetimo, nikada nije službeno oprostio od reprezentacije. Oštre kritike na račun čelnika NSBiH koje je uputio zauvijek su golmana, koji je branio za klubove koje mnogi reprezentativci mogu samo gledati na TV-u, udaljile od državnog dresa.
“Bh. nogomet vode kriminalci. Vico, Miske, Petev… družina menadžera. Umjesto da budemo momčad koja ujedinjuje zemlju, postali smo stranica eBaya koja popunjava džepove kriminalcima. Evo vam“, napisao je jednom prilikom ogorčeni Begović.
Pored Begovića, u tom je periodu sadašnji selektor Sergej Barabarez bio jedan od onih koji su dizali glas protiv sadašnjih čelnika Saveza.
Bilo je tu još imena, dosta onih koji su iz ovih ili onih razloga odlučili reći zbogom nacionalnom timu. Ono što je sigurno jeste da je reprezentacija na gubitku.