23 C
Sarajevo
04.05.2025

Kolo Wwin lige BiH u znaku Veleža i Zrinjskog: Mostarski derbi je više od utakmice

Mostar će danas biti domaćin još jednog gradskog derbija Veleža i Zrinjskog. „Rođeni“ nemaju bodovni imperativ za razliku od „Plemića“ koji se bore za titulu, ali ovaj duel u okviru 29. kola Wwin lige BiH je važan zbog svoje specifičnosti, ne samo zbog prevlasti u gradu.

Mostarski derbi s razlogom biva svrstan među najzanimljivije derbije prema izboru brojnih svjetskih derbija – zbog nacionalnih tenzija, ratne prošlosti, zajedničke historije i velikog rivalstva.

Impresivna historija

Historija dva kluba je specifična, s mnogo rupa, ali jako impresivna, a tradicija mostarskog derbija jedna je od rijetkih koja ide i u vrijeme prije Drugog svjetskog rata. I jedni i drugi su osjećali posljedice odluka donesenih u najvećem svjetskom konfliktu – odigrali su derbi 1939. godine, a onda bili zabranjivani, o čemu ćemo detaljnije nekom drugom prilikom.

- OGLAS -

Klubove koji su na početku bili prijateljski – dolazili su jedni kod drugih da igraju turnire, dešavanja su razdvojila sve do 1. marta 2000. godine. Tada su na Koševu odigrali utakmicu koja je završena s miroljubivih 2:2.

Debi iz snova

Od te 2000. do danas odigrano je 50 utakmica između Veleža i Zrinjskog, bez tačnih podataka o prijašnjim okršajima dva mostarska tima. Zrinjski je uspješniji s 29 pobjeda, od kojih je jedna bila u finalu Kupa Bosne i Hercegovine 2023. godine (1:0). Velež je s druge strane slavio 13 puta, dok je osam duela mostarskih rivala završeno bez pobjednika.

- Advertisement -

Dok je trener Zrinjskog Mario Ivanković već osjetio čari mostarskog derbija, njegov kolega s druge strane Vladimir Janković nije mogao zamisliti bolji debi na klupi Veleža.

Nakon dvije utakmice gdje je svoje fudbalere posmatrao s tribina, te nakon dobivanja radne dozvole, Janković će predvoditi „Rođene“ s klupe.

Svaki derbi, a posebno mostarski je u velikoj mjeri pitanje časti i ponosa. Sigurno je da nas očekuje još jedna uzbudljiva utakmica, a za pravdu će se brinuti najbolji bh. sudija Irfan Peljto, s pomoćnicima Dženanom Milićem i Moamerom Čauševićem. 

Utakmica između Veleža i Zrinjskog igra se na stadionu Rođeni s početkom od 16.00 sati.

Ostale utakmice kola

Za vikend su na rasporedu još četiri susreta 29. kola Wwin lige BiH, a sastaju se:

Sloga – Sarajevo (subota, 13.30), Široki Brijeg – Borac (20.45), Željezničar – Sloboda (nedjelja, 15.00) i Radnik – GOŠK (19.45).

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA