Petnaestogodišnja teniska senzacija iz Bosne i Hercegovine, sjajna Tea Kovačević, prošlog vikenda odbranila je titulu na prestižnom Masters turniru u Monte Carlu, čime je ispisala još jednu zlatnu stranicu u historiji bh. i evropskog juniorskog tenisa.
Kovačević je prošle godine, sa samo četrnaest godina, postala najmlađa osvajačica ovog takmičenja u historiji Tennis Europe. Ove godine otišla je i korak dalje: postala je jedina teniserka u historiji koja je uspjela odbraniti titulu Masters Monte Carlo.
U ovogodišnjem finalu Tea je imala izuzetno težak zadatak protiv talentovane Rumunke Marie Valentine Pop, ali je na kraju slavila sa 6:3 i 6:1. Na putu do finala dobila je Marie Charlotte Monnier iz Poljske sa 6:2, 6:2, zatim Ayannu Mariju Mitu iz Rumunije sa 6:0, 6:0 te Ukrajinku Irmu Čuklić sa dva puta po 6:2.
Predsjednik Teniskog saveza BiH, Senad Hadžimehić, kazao je na današnjoj konferenciji za medije da je Kovačević ove godine, pored Mastersa u Monte Carlu, osvojila Tennis Europe turnire za teniserke do šesnaest godina u Poljskoj, Slovačkoj i Španiji, kao i turnire za teniserke do osamnaest godina u Poljskoj, Rumuniji, Belgiji, Malti i BiH.
“Iako je tri godine mlađa, Tea je već 150. igračica svijeta i očekujemo da do 1. januara uđe u konkurenciju najboljih 100 juniorki svijeta”, kazao je Hadžimešić.
Kovačević je kazala da joj je protekla sezona bila veoma teška, pogotovo jer je osjetila pritisak zbog nedostatka finansija koje bi joj olakšale brojna putovanja i nastupe na turnirima širom svijeta.
“Ovo je jedan od najskupljih sportova i veoma nam je teško prikupiti neophodna finansijska sredstva. Rezultatima sam veoma zadovoljna. Monte Carlo je i ove godine bio moj vrhunac”, kazala je mlada teniserka.
Iako je tek završila nastup u Monte Carlu, već u petak leti u Boliviju gdje će nastupiti na nekim od najprestižnijih turnira za mlade igrače.
“Već sam se psihički pripremila za let i turnire koji me očekuju u Južnoj Americi. Želim dobrim nastupima opravdati povjerenje koje mi je ukazano. Često na velikim turnirima umjesto da razmišljam o svojoj igri i narednim potezima, više razmišljam kako da opravdam finansije”, izjavila je Kovačević.
Tein otac i trener Marko Kovačević napominje da nastupe finansira zahvaljujući prijateljima i privatnim kompanijama, Olimpijski komitet BiH je obećao finansijsku pomoć, a nada se da će ubrzo biti usvojen zakon o sportu na nivou države, što bi perspektivnim sportistima uveliko pomoglo u sportskoj karijeri.
“Očekuju nas četiri turnira u Južnoj Americi, a potom turnir u SAD-u. Samo putovanje na tako daleke destinacije je veoma skupo. Zakon o sportu bi nam mnogo pomogao u svemu tome. Mislim da bi vrhunski sportisti trebali biti u fokusu države, ali svjesni smo da država u trenutnoj situaciji ne može mnogo pomoći sportistima”, objasnio je Kovačević.
Dodao je da Tea zbog nedostatka finansija u toku godine mora otkazati nastupe na nekim turnirima, ali vjeruje da će se u budućnosti to promijeniti.
Tea očekuje da će naredne godine igrati juniorske Grand Slamove, gdje se nada novim uspjesima protiv protivnica koje su dvije ili tri godine starije.
Podsjećamo vas na gostovanje Tee Kovačević u “Centralnom dnevniku sa Senadom Hadžifejzovićem”.