Novu rundu nuklearnih pregovora u Rimu danas će održati Amerika i Iran. Razlog susreta je pronalazak rješenja za višedecenijski sukob oko atomskih ciljeva Teherana, pod sjenkom prijetnje predsjednika SAD Donalda Trampa (Trumpa) da će pokrenuti vojnu akciju ako diplomatski pristup ne uspije.
Ministar vanjskih poslova Irana Abas Arakči (Abbas Araqchi) i Trampov izaslanik za Bliski istok Stiv Vitkof (Steve Witkoff) pregovarat će indirektno preko posrednika iz Omana, sedmicu nakon prve runde u Maskatu (Muscatu) koju su obje strane okarakterisale kao konstruktivnu.
Brzi odgovor
Arakči je stigao u Rim kako bi prisustvovao drugoj rundi pregovora, navodi se u objavi na njegovom Telegram nalogu. On je u petak u Moskvi rekao da Iran vjeruje da je postizanje sporazuma o njegovom nuklearnom programu sa SAD-om moguće sve dok je Vašington (Washington) realističan u svojim očekivanjima.
Teheran je, međutim, pokušao da ublaži očekivanja o brzom dogovoru, nakon što su neki iranski zvaničnici špekulisali da bi sankcije uskoro mogle biti ukinute. Najveći autoritet Irana, vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei, rekao je ove sedmice da nije “ni pretjerano optimističan ni pesimista”.
S druge strane, Tramp je rekao novinarima u petak: “Vrlo jednostavno, ja želim spriječiti Iran da ima nuklearno oružje. Oni ne mogu imati nuklearno oružje. Želim da Iran bude velik, prosperitetan i sjajan.”
Tramp, koji je odustao od nuklearnog pakta iz 2015. između Irana i šest sila tokom svog prvog mandata 2018. i ponovo uveo sankcije Teheranu, oživio je svoju kampanju “maksimalnog pritiska” na Iran od povratka u Bijelu kuću u januaru.
Vašington želi da Iran zaustavi proizvodnju visoko obogaćenog uranijuma, za koji vjeruje da je usmjerena na izgradnju atomske bombe, prenosi Reuters.
Obogaćivanje uranijumom
Teheran, koji je uvijek govorio da je njegov nuklearni program miran, kaže da je spreman pregovarati o nekim ograničenjima u zamjenu za ukidanje sankcija, ali želi vodonepropusne garancije da Vašington više neće odustati kao što je Tramp učinio 2018. godine.
Od 2019. Iran je prekršio i daleko premašio ograničenja sporazuma iz 2015. o svom obogaćivanju uranijuma, proizvodeći zalihe daleko iznad onoga što Zapad kaže da je neophodno za civilni energetski program.
Iako su i Teheran i Vašington rekli da su spremni da nastave s diplomatijom, još uvijek postoji veliki jaz između njih u vezi sa sporom koji traje više od dvije decenije.