Saudijska Arabija preduzima hitne diplomatske korake u saradnji s Egiptom, Jordanom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima kako bi oblikovala plan za budućnost Gaze, suprotstavljajući se prijedlogu američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji zagovara njeno “čišćenje” od palestinskih stanovnika i njihovo preseljenje u Egipat i Jordan.
Ovaj prijedlog, koji je naišao na snažno protivljenje u arapskom svijetu, ugrozio bi stabilnost regije i onemogućio Saudijskoj Arabiji da nastavi pregovore o normalizaciji odnosa s Izraelom, što je ključno za njene šire geopolitičke ambicije, uključujući vojni sporazum s Washingtonom.
Prema informacijama Reutersa, arapske zemlje razvijaju alternativni plan koji bi uključivao formiranje nacionalnog palestinskog upravnog tijela za Gazu, iz kojeg bi Hamas bio isključen. Također bi bio uspostavljen međunarodno finansirani fond za obnovu Gaze, čime bi se osigurala stabilnost bez raseljavanja Palestinaca.
Plan će biti razmatran na sastanku u Rijadu ovog mjeseca, gdje će Saudijska Arabija, Egipat, Jordan, UAE i palestinski predstavnici pokušati usaglasiti detalje prije nego što ga predstave na samitu Arapske lige 27. februara. Prema izvorima Reutersa, Egipat predlaže postavljanje tampon-zone i fizičkih barijera kako bi se spriječila izgradnja podzemnih tunela između Gaze i Egipta. Također, planirano je uklanjanje ruševina i izgradnja 20 privremenih zona za smještaj stanovništva, uz angažman 50 egipatskih i stranih kompanija.
Ključnu ulogu u pregovorima igra saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, koji nastoji uvjeriti američku administraciju da prihvati arapski plan.
“Objašnjavamo Amerikancima da imamo rješenje koje funkcioniše. Sastanak s bin Salmanom bit će presudan”, izjavio je neimenovani jordanski zvaničnik.
Iako je Trumpov plan jedini zvanično razmatran u Washingtonu, američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je da je sada trenutak da arapske zemlje predstave svoju verziju rješenja. Prema informacijama Reutersa, postoji mogućnost da bi novi plan mogao biti predstavljen kao “Trumpov plan” kako bi dobio podršku Bijele kuće.
Ostaje nejasno kako će arapske zemlje osigurati da Hamas ne bude dio buduće uprave u Gazi. Hamas je ranije izrazio spremnost da prepusti vlast nacionalnom komitetu, ali pod uslovom da ima pravo biranja njegovih članova i da ne dozvoli raspoređivanje međunarodnih snaga bez svog odobrenja.
Iako je plan još u fazi usaglašavanja, Saudijska Arabija i njeni saveznici vjeruju da bi mogao promijeniti stav Washingtona i omogućiti postizanje dugoročnog rješenja za Gazu, bez raseljavanja njenog stanovništva, prenosi Guardian.