Austrija bi mogla napustiti svoju dugogodišnju politiku neutralnosti i pridružiti se NATO savezu zbog rastuće prijetnje iz Rusije. Ovu mogućnost iznijela je ministrica vanjskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger (Beate Meinl-Reisinger) u intervjuu za njemačke medije.
Kako je objasnila, austrijska neutralnost više nije dovoljna da zaštiti zemlju od potencijalnog ruskog napada, dok bi članstvo u NATO savezu i podrška saveznika mogla pružiti sigurnost. Upravo zbog toga, istakla je ministrica, rasprava o pridruživanju Austrije NATO-u danas je izuzetno važna, kao i ulaganja u ponovno naoružavanje austrijske vojske, s obzirom na „sve agresivniju“ Rusiju.
“Jasno je da nas sama neutralnost neće zaštititi. U kontekstu sve neizvjesnije globalne sigurnosne situacije i sve agresivnije Rusije, Austriju štite ulaganja u naše odbrambene kapacitete i partnerstva” – poručila je šefica austrijske diplomatije.
Podsjetimo, Beate Meinl-Reisinger se još u martu ove godine zalagala za zajedničku nabavku oružja s Evropskom unijom, naglasivši da takva saradnja ne krši neutralnost Austrije. Međutim, tada se još nije govorilo o mogućnosti priključenja NATO savezu.
Sada ona smatra da Rusija već duže vrijeme vodi hibridni rat protiv Evrope, koristeći se sajber napadima, sabotažama i kampanjama dezinformacija, čiji je cilj – tvrdi – destabilizacija evropske demokratije.
Austrija je svoju trajnu neutralnost proglasila 26. oktobra 1955. godine, nakon što su se savezničke trupe povukle i zemlja stekla puni suverenitet. Tada je usvojen Ustavni zakon o neutralnosti, kojim se Austrija obavezala da neće ulaziti u vojne saveze niti dozvoljavati strane vojne baze na svojoj teritoriji.
Ova neutralnost bila je ključni uslov koji je Sovjetski Savez postavio za povlačenje svojih trupa nakon Drugog svjetskog rata i potpisivanje Austrijskog državnog ugovora. Od tada se 26. oktobar u Austriji obilježava kao Dan neutralnosti, jedan od najvažnijih državnih praznika.
Iako je zemlja ostala vojno neutralna, Austrija je aktivno učestvovala u brojnim međunarodnim mirovnim misijama, sarađivala s Evropskom unijom u oblasti sigurnosti i odbrane, te razvijala odnose s NATO savezom kroz program „Partnerstvo za mir“. Međutim, do sada ulazak u NATO nije bio ozbiljno razmatran.