Odbrana domovine je sveta dužnost. Nema prečih zadatka ni za koga od odbrane države Bosne i Hercegovine kada je to potrebno. Država Bosne i Hercegovine će pobijediti separatističke snage, poručio je u ponedjeljak u Sarajevu član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, javlja Anadolu.
Drugog dana Ramazanskog bajrama, na šehidskom mezarju Kovači u Sarajevu, učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća obilježen je Dan šehida. Cvijeće na mezarju položili su predstavnici vlasti, porodice šehida, boračke organizacije i druge delegacije. Cvijeće je položeno i na mezar prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića.
“Došao sam danas ovdje zajedno sa građanima Bosne i Hercegovine da iskažem duboku zahvalnost šehidima koji su branili državu Bosnu i Hercegovinu. To je poruka i za sva buduća pokoljenja”, rekao je Bećirović novinarima nakon polaganja cvijeća, te dodao:
“Odbrana domovine je sveta dužnost. Nema prečih zadatka ni za koga od odbrane države Bosne i Hercegovine kada je to potrebno. Nažalost, živimo u vrlo teškom vremenu, kada ponovo se atakuje na nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet države Bosne i Hercegovine.”
Upozorio je da brutalni napad na ustavni poredak države Bosne i Hercegovine još uvijek nije zaustavljen.
“Moramo biti veoma oprezni i učiniti sve što je u našoj moći da sačuvamo državu Bosnu i Hercegovinu kao državu ravnopravnih i građana i naroda. Država Bosna i Hercegovina će pobijediti separatističke snage”, podvukao je Bećirović, podsjećajući da je u februaru i martu uputio pet zahtjeva prema Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine i da su svi prihvaćeni.
“Mi ćemo političkim i pravnim sredstvima da branimo državu Bosnu i Hercegovinu, a svi državni organi Bosne i Hercegovine moraju izvršavati svoje obaveze. Državne agencije za provođenje zakona moraju vrlo odgovorno izvršavati svoje zadatke. Sistem postoji, država postoji, oni koji su udarili na državu bit će na kraju sigurno poraženi”, zaključio je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
Na mezarju Kovači danas je bio i reisu-l-ulema Islamske zajednice Husein ef. Kavazović, a cvijeće su položili predstavnici različitih nivoa vlasti.
– Politička kriza u BiH
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio entitetskog predsjednika Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS-a, zbog “nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH”.
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine.
Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi u Službenom glasniku zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je da je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo “napad na ustavni poredak”.
Raspisivanje međunarodne potjernice u nadležnosti je Nacionalnog centralnog biroa (NCB) Interpola.