26 C
Sarajevo
01.06.2025

Bećirović: Ubijena djeca Prijedora još čekaju spomenik, a istina pravdu

Povodom 31. maja – Dana bijelih traka, član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, uputio je poruku javnosti, podsjećajući na jedan od najmračnijih trenutaka u novijoj historiji Evrope.

Dan bijelih traka je dan sjećanja na strašan progon civilnog stanovništva u Prijedoru 1992. godine, kada je nesrpskom stanovništvu naređeno da označi kuće bijelim čaršafima i nosi bijele trake. Ta diskriminatorska praksa bila je uvod u masovne zločine – ubistva, logore, silovanja i protjerivanja” naveo je Bećirović.

Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu u Prijedoru je ubijeno više od 3.000 civila, među njima 102 djece, koja ni danas nemaju dostojanstveno spomen-obilježje u svom gradu, naveo je on.

- OGLAS -

Obilježavanje ovog dana je čin borbe protiv zaborava i negiranja zločina. To je i poziv nadležnim institucijama da podrže izgradnju spomen-obilježja ubijenoj djeci Prijedora” ističe Bećirović.

Bećirović je pozvao domaće i međunarodne institucije da odlučno reagiraju protiv svakog oblika relativizacije zločina i da njeguju kulturu sjećanja kao osnovu izgradnje pravednog i mirnog društva.

- Advertisement -

Naša je obaveza da čuvamo istinu, odajemo počast žrtvama i učimo buduće generacije o važnosti poštovanja ljudskih prava i dostojanstva” zaključio je član Predsjedništva BiH.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA