Dvadeset i peti novembar obilježava se kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženom, a ovim datumom počinje i globalna kampanja „16 dana aktivizma“ čiji je cilj ukazati na nasilje nad ženama i njegovo sprečavanje.
Fondacija lokalne demokratije, nevladina organizacija iz Sarajeva sa više od 28 godina iskustva u borbi za ljudska prava, posebno prava žena, i ovog puta dala je svoj doprinos kampanji, te snimila dva videa sa jasnim porukama o sprečavanju nasilja nad ženama, ali i podsjetnicima na servise podrške za žrtve nasilja.
Prvi video simboličnog naziva „Pismo iz budućnosti“ govori o ženi koja je uspjela izaći iz kruga nasilja, dovoljno se osnažiti i u novi život krenuti ispočetka. Hrabra, iskusna, ali prije svega slobodna šalje pismo mlađoj sebi o tome kako će jednog dana njena tmurna svakodenica biti prošlost, a udarci, modrice i strah nestati, samo ako skupi dovoljno hrabrosti i pozove SOS broj za prijavu nasilja: 033/222-000 (Kanton Sarajevo). Ovo je ujedno poruka svim ženama koje žive u nasilnim zajednicama i možda godinama žive u strahu i neizvijesnosti da pomoć postoji, ali da same donosite odluku o sretnijoj budućnosti.
“Fondacija lokalne demokratije uspostavila je servise za podršku ženama, žrtvama nasilja u porodici, a to su Sigurna kuća koja postoji od 2000. godine, te SOS crvena linija za prijavu nasilja u Kantonu Sarajevo, koji smo uspostavili četiri godine kasnije. Od tada do danas, kroz Sigurnu kuću prošlo je više od 2400 korisnica, te ostvareno više od 17.000 poziva na SOS broj. Ipak, naša obaveza je da uvijek govorimo o sistemu podrške kako bismo žrtvu ohrabrili da prijavi nasilje i izađe iz nasilne zajednice. Nadamo se da će i ove videoporuke doći do onih žena kojima je nasilje svakodnevica i biti njihovo ohrabrenje, da učine prvi korak: poziv upomoć”, poručila je Jasmina Mujezinović, izvršna direktorica Fondacije lokalne demokratije.
Centar za žene u Sarajevu treći je servis podrške za žene koje su pretrpjele ili još trpe nasilje. Tema drugog videa upravo je ovaj centar, te govori o besplatnoj pravnoj, psihološkoj i socioekonomskoj podršci namijenjenoj žrtvama nasilja, ali i ženama žrtvama rata, samohranim majkama, te ženama na socijalnoj margini. Podršku pruža stručni tim kojeg čine psihologinja, pravnica, te socijalna radnica.
“Ukoliko žena trpi nasilje i još nije spremna izaći iz kruga nasilja jer nema dovoljno informacija o sistemu zaštite i kome se treba obratiti za pomoć ili joj je potrebna podrška i ohrabrenje, tu smo za nju. Također, ukoliko su joj potrebni pravni savjeti, zastupanje na sudu za ostvarivanje njenih prava, sastavljanje žalbi i sl., tu smo da joj pomognemo”, poručuje stručni tim Centra.
Fondacija lokalne demokratije kao nevladina organizacija, ali i institucije sistema, te građani Kantona Sarajevo karike su u lancu podrške ženama žrtvama nasilja i samo zajedničkim djelovanjem možemo prevenirati i smanjiti nasilje u porodici.
PISMO IZ BUDUĆNOSTI (SOS BROJ)
CENTAR ZA ŽENE