Aktivistice Feminističkog antimilitarističkog kolektiva (FAK) okupile su se ispred Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine uoči sjednice Predstavničkog doma na kojoj je trebalo razmatrati Prijedlog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u FBiH i izmjene Krivičnog zakona.
Nažalost, Vlada FBiH je povukla izmjene Krivičnog zakona FBiH iz parlamentarne procedure s obzirom na veliki broj amandmana.
U Prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije BiH naziru se počeci regulisanja femicida, mada se ne imenuje kao takav, već se usko predstavlja kao rodno neutralno ubistvo člana porodice ili bliske osobe. Iako nedovoljan, i ovaj pomak je važan jer će spriječiti mogućnost izricanja minimalnih kazni počiniteljima od pet godina.
Okupljene ispred Parlamenta FBiH je o povlačenju ovih izmjena iz procedure usvajanja obavijestio je DF-ov zastupnik Dennis Gratz.
“S jedne strane mi je drago jer imamo problematičan pokušaj uvođenja cenzure kroz prijedlog člana 193a, ali sam i tužan zbog dobrih rješenja koja se tiču najugroženijih u našem društvu, a to su žene”, rekao je Gratz.
Poslanici će se pak, razmatrajući zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u FBiH, izjasniti o tome da li su za to da se u Federaciji BiH uvodu hitne mjere zaštite koje provode policijski organi, te mogućnost elektronskog nadzora nasilnika kojem je određena mjera udaljenja iz stana i približavanja žrtvi.
Donošenje tog zakona predložilo je Federalno ministarstvo pravde sa ciljem da se uvede kazneno djelo kršenja zaštitnih mjera za koje je utvrđena kazna zatvora do tri godine, dok se kaznena politika za počinioce nasilja u porodici i nasilja prema ženama znatno pooštrava.
FAK pozdravlja usvajanje zakona i poručuje da predstavljaju neophodan ali nedovoljan korak ka efikasnijoj borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
“Bosna i Hercegovina je još 2013. godine ratificirala Istanbulsku konvenciju, ali je godinama izostajala politička volja da se ona sprovede. U međuvremenu, nasilje nad ženama postalo je sve prisutnije i okrutnije. Zato smatramo usvajanje ovih zakona pomakom sa mrtve tačke, ali insistiramo na daljoj borbi protiv patrijarhalnih struktura koje i dalje omogućavaju i podstiču nasilje”, poručuju iz Feminističkog antimilitarističkog kolektiva.
Usvajanjem zakona i izmjena zakona bi se zakonodavstvo Federacije Bosne i Hercegovine u nekim dijelovima uskladilo s Konvencijom Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poznatijom kao Istanbulska konvencija.
“Posebno zabrinjava što se Prijedlog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji BiH ne bavi prevencijom nasilja nad ženama, već isključivo pružanjem pomoći žrtvama nakon što se nasilje već dogodi. Iako je podrška žrtvama važan segment borbe protiv nasilja, naš krajnji cilj mora biti da nijedna žena ne postane žrtva”, naglašavaju iz FAK-a.
FAK zahtijeva hitno usvajanje sveobuhvatnog Zakona o sprječavanju nasilja nad ženama na nivou Bosne i Hercegovine, kako nijedna žena ne bi bila diskriminisana niti izložena rodno zasnovanom nasilju. Također, neophodno je aktivnije uključivanje entitetskih gender centara i Agencije za ravnopravnost spolova u sistemske promjene koje bi obezbijedile efikasniju prevenciju i zaštitu.