Orijentalna kultura na Balkanu svjedok je jednog velikog i posebnog vremena koje je svoj trag ostavilo i u Bosni i Hercegovini. Fočanska Aladža džamija jedan je od najznačajnijih i najvrednijih objekata ove kulture. Džamija koja je 92’ godine srušena do temelja, a koja danas ponovo stoji.
”Naša bosanska braća su pronašli ostatke Aladža džamije, stupili u kontakt s nama i tada smo pristupili njenoj obnovi. Temelj nove, obnovljene džamije postavljen je prije pet godina. Pitanje o samom značaju džamije trebalo bi postaviti ovdašnjim Bošnjacima jer radi se o džamiji koja je tokom rata sravnjena sa zemljom, a njen kamen u potpunosti uklonjen kako ne bi bila ponovo sagrađena”, kazao je Adnan Ertem, generalni direktor Genralne direkcije vakufa Turske.
Saradnja sa Direkcijom vakufa iz Turske, traje od 2012. , a do sada su realizirana tri projekta. Novi projekti za koje su potpisani protokoli o radovima na Dugalića džamiji u Nevesinju, Arnaudiji džamiji u Rogatici, te izgradnji višenamjenskog vakufskog kompleksa u mjestu Han Ploča kod Kiseljaka, govore o uspješnoj saradnji. Senad Zaimović, direktor vakufske direkcije IZ u BiH rekao je kako do ovakvih rezultata ne bi došlo bez pomoći Generalne direkcije vakufa iz Turske. ”Svjedoci smo vrlo plodonosne saradnje. Realizirani projekti imali su vrijednost 50 miliona KM.
Aktivnosti na izgradnji Aladža džamije trebaju biti završeni za šest mjeseci kada će svečanim otvaranjem džamija biti predata Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini. Baš onakva kakva je i izgrađena 1549. godine. Baš kada je vrijeme da se ponovo digne iz pepela i oko sebe svije povratnike ovog mjesta.