Od prijetnji i obećanja da se nikada neće povinovati zahtjevima tih pravosudnih istitucija, do poniznih “da, časni sude”.
U martu ove godine, predsejdnik Vlade RS, Radovan Višković, građanima RS je poručio: “Nikada svojom voljom neću doći u Sud i Tužilaštvo u Sarajevu.”
Ipak je došao, i to svojom voljom.
“Osumnjičeni je samoincijativno došao u Tužilaštvo BiH”, rekla je – obrazlažući zahtjev za ukidanje pritvora i povlačenje potjernice – tužiteljica Vedrana Mijović 9. jula ove godine, piše BNTV.
To je potvrdio i Viškovićev advokat Goran Bubić ističući kako je dobrovoljna predaja dovoljan razlog da se povuče odluka o pritvoru njegovog branjenika.
Na pitanje postupajućeg sudije u Sudu BiH, Tatjane Kosović, da li je saglasan sa obrazloženjem svog advokata, Višković je jasno, ali ne baš glasno, rekao: “Slažem se i ako jednu molbu da uputim prema uvaženom sudu… da termin javljanja u policijsku stanicu bude prije podne.”
Junačko srce pokazao je i Nenad Stevandić. U martu ove godine pitao se:
“Šta bi se desilo da oni (misleći na Sud i Tužilaštvo BiH, op. a.) odluče da uhapse ili možda, ko zna, i ubiju, mene Dodika i Viškovića? Kako bi se sastajala Vlada? Kako bi radila Skupština? Ko bi donosio zakone? Tamo vlada potpuna histerija. Oni su izašli iz pravnog, sudskog, etičkog i moralnog okvira”, rekao je tada Stevandić i dodao da je njih historija postavila na funkcije te da imaju samo dvije mogućnosti: da budu kukavice ili patriote.
Nakon manje od četiri mjeseca, Stevandić je izabrao da se dobrovoljno pojavi pred Tužilaštvom i Sudom BiH. Koliko mu je bilo važno da ispoštuje Tužilaštvo i Sud BiH svedoči i činjenica da je zanemario sve svoje obaveze, jer je i sam samo par dana prije pojavljivanja u Sudu isticao kako ima mnogo obaveza: predsjedava sjednicom Narodne skupštine, ženi sina.
Podsjećamo Milorad Dodik 5. marta ove godine tvrdio je da se niko iz RS neće odazvati pozivu Suda i Tužilaštva BiH, ali 4. jula se pojavio pred tim istim pravosudnim institucijama.
Tvrdio je Dodik i da je cijela ta, kako je rekao, “muslimanska ujdurma”, usmjerena protiv RS te da će nastaviti da provodi zakone koje je usvojila Narodna skupština RS.
I šta sad? Da li je još na snazi zakon koji je donijela Narodna skupština i po kojem su Sud i Tužilaštvo BiH neustavni? Ako jeste, šta će se desiti sa onima koji ga ne poštuju?
Imaju li bezbjednosne agencije BiH nadležnost u RS? Ako nemaju, kako direktor jedne od njih obavlja funkciju ličnog vozača predsjednika RS?
BONUS VIDEO