Naglasio je da više od hiljadu kilometara granice između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, te Dejtonski mirovni sporazum obavezuju Hrvatsku na djelovanje u Bosni i Hercegovini.
“Dobro je da se u Sabrou Republike Hrvatske govori o tome. Ja se nadam da ćemo dobiti snažnu potporu da Bosna i Hercegovina ide euroatlantskim putem na potpunoj jednakopravnosti konstituivnih naroda Bosne i Hercegovine. Najmalobrojniji narod nosi većinu projekata očuvanja Bosne i Hercegovine i zaslužuje jednu snažnu deklaraciju u Saboru Hrvatske”, poručio je Čović.
Upitan kako komentariše pismo bivših visokih predstavnika u Bosni i Hercegovini – Carla Bildta, Paddyja Ashdowna i Christiana Schwarz-Schillinga – u kojem upozoravaju na negativnu ulogu Hrvatske u Bosni i Hercegovini, odgovorio je:
“Šta kazati za bilo koga od njih pojedinačno. Mislim da svako ima pravo na svoj politički stav ili kakav god taj stav bio. Ne mora biti politički, ali je u funkciji nečega. Nisu oni jedini koji razmišljaju na taj način. Jasno je da Bosna i Hercegovina unakažena odlukama koje su donosili visoki predstavnici. Na stotine njih je nametnuto kroz ustavna rješenja unutar Bosne i Hercegovine, a nisu prošli parlamentarnu proceduru. Upravo u traženju nekog neuspjelog rješenja za Bosnu i Hercegovinu. Njihov promašaj ne trebamo slušati”, naglasio je Čović.