Predsjednik entiteta RS, Milorad Dodik, danas je saslušan pred Sudom Bosne i Hercegovine u okviru postupka koji prati Tužilaštvo BiH.
Nakon saslušanja, Sud je, postupajući po prijedlogu Tužilaštva, ukinuo Dodiku pritvor i odredio mu mjere zabrane, uključujući obavezu povremenog javljanja nadležnom državnom organu. Odluka je donesena uz obrazloženje da nisu postojali dalji razlozi za pritvor, a mjere će trajati dok za tim postoji potreba ili drugačije odlukom suda.
Milorad Dodik, zagriženi secesionista, pojavio se pred pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine – upravo onim koje je negirao, omalovažavao i ponižavao. On pravi i rezervni sastav Policije RS-a, a pored pismenih reakcija – skoro da ne postoje oni koji su krenuli u konkretnu akciju. Izuzetak je Ramo Isak, prvi čovjek FMUP-a, koji je poduzeo prve korake u osiguravanju teritorijalne cjelovitosti Bosne i Hercegovine.
Prvi čovjek FMUP-a “stao na crtu” Miloradu Dodiku
Porazna je činjenica da su pravosudne institucije BiH “pomilovale” otvorenog secesionistu, osobu koja konstantno izvrgava ruglu državu u kojoj živi, a posljednji secesionistički, opasni potez desio se u Narodnoj skupštini RS usvajanjem Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutarnjim poslovima, čime je osigurano uvođenje rezervnog sastava policije u ovom manjem bh. entitetu. Još jedan Dodikov podvig ka otcjepljenju entiteta od Bosne i Hercegovine. Reakcije su brojne, ali akcije nedostatne. Jedini koji je zasad potvrdio konkretnu akciju jeste prvo čovjek FMUP-a, Ramo Isak.
Federalni ministar unutrašnjih poslova u večerašnjem je izdanju “Bosanskog vjestnika” otvoreno govorio o akcijama koje je poduzeo zbog secesionističkih podviga Milorada Dodika, ali i poslao otvorenu poruku svima onima koji planiraju rušiti Bosnu i Hercegovinu. Naime, i FBiH kreće sa oformljivanjem rezervnog sastava policije.
“Uradili smo najvažnije. Pokrenuo sam inicijativu za formiranje rezervnog sastava u Federaciji. Inicijativa je prije nekoliko dana bila na Komisiji za sigurnost. Neću sjediti, neću ležati i neću dozvoliti da iko ugrozi moj narod i državu”, potvrdio je Isak za FACE.
Ministar Isak je ohrabrio građane Bosne i Hercegovine koji žive pod konstantnim strahom zarad poteza koji dolaze iz manjeg bh. entiteta, ali i kazao da “neće dopustiti nikome da dira BiH”.
„Je li Dodik hoće da pokaže da je veći od sistema? …veći od države i da se zaštiti nekim rezervnim sastavom…? Nema tog rezervnog sastava koji njemu može pomoći. Građani se ne trebaju plašiti. On je toliko štete nanio RS da više i ne treba. On je nedavno izmislio atentat na sebe kako bi skrenuo pažnju medija na sebe. Mi ne damo Dodiku i nikome da dira BiH! Oni nam samo daju snagu da još jače radimo! I FBiH kreće u osnivanje rezervnog sastava policije!”
CIJELO GOSTOVANJE MINISTRA ISAKA NA FACE TV POGLEDAJTE U VIDEOPRILOGU.
Nježna ruka bh. pravosuđa – Dodiku ukinut pritvor
Ukidanje pritvora predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku dolazi u trenutku velike političke i pravne tenzije u zemlji. Mjera obaveznog povremenog javljanja, iako znatno blaža od pritvora, predstavlja institucionalni odgovor Suda BiH kojim se želi osigurati prisustvo okrivljenog u postupku bez ograničavanja njegove slobode kretanja.
Preliminarni dogovori između državnih institucija i Dodikovog pravnog tima, prema dostupnim informacijama, uključivali su dobrovoljnu predaju Dodika s ciljem „brze obrade predmeta“ i uklanjanja Dodika s centralne potjernice i, na koncu, lišavajući ga pritvora. Ovo baca novo svjetlo na pravni i politički manever koji se odvija u pozadini.
Pogledajte prvo obraćanje Dodika nakon ukidanja potjernice i pritvora u videoprilogu ispod.
„Sutkinju smo završili“
Prema informacijama kojima raspolaže FACE, s pravom se postavlja teza o dubokom nepovjerenju u pravosudne institucije BiH i otvaraju se dodatna pitanja o mogućim pritiscima i manipulacijama unutar procesa.
Postoje indicije da je pravosudni tim koji vodi predmet „Dodik“ bio reorganiziran, što je rezultat političkih utjecaja. Jedna tužiteljica je, kako potvrđuje dobro obaviješteni izvor FACE-a, povezana sa SNSD-om – strankom koju vodi Dodik.
Posebno je problematična tvrdnja o postojanju audiosnimka na kojem osoba iz Dodikovog pravnog tima govori o „završavanju sutkinje“, što se može tumačiti kao pokušaj vršenja pritiska ili zastrašivanja sudija. Iako je identitet sudije poznat FACE-u, nećemo ga objaviti, ali ovakve informacije izazivaju ozbiljnu zabrinutost za neovisnost i nepristrasnost pravosuđa u Bosni i Hercegovini.
Ko su sudije koje donose presudu u predmetu „Dodik“?
Sudije koje donose presudu u predmetu Dodik – Amela Huskić, Vesna Jasenković i Hilmo Vučinić – nalaze se u izuzetno teškoj poziciji jer njihova odluka može imati dalekosežne posljedice po političku stabilnost i pravni poredak zemlje.
Nezvanične ali ozbiljne tvrdnje o pritiscima i pokušajima manipulacije pravosudnim procesom pozivaju na dodatnu pažnju i transparentnost u radu Suda. Nepovjerenje građana u institucije pravde dodatno je narušeno, što predstavlja alarmantan znak za cijeli pravosudni sistem i demokratske procese u Bosni i Hercegovini.
Je li BiH na ivici nestanka?
Ovaj slučaj jasno pokazuje da pravda u BiH nije samo pravno pitanje, već ima i pollitički i društveni fragment. Posrijedi su opstanak i funkcionalnost države koja se suočava s problemima izdaje u vidu političkih kompromisa na štetu državnih interesa.
Podjela unutar same BiH na entitete i etničke linije dodatno komplikuje situaciju, jer postoje i pojedinci unutar svih naroda u BiH koji učestvuju u pokušajima spašavanja političkih figura – u ovom slučaju Milorada Dodika, čime se podriva vladavina prava.
Saslušanje Milorada Dodika u Sudu BiH i mjere koje su mu određene predstavljaju značajan trenutak u pravno-političkom životu BiH. Okolnosti koje prate ovaj postupak, uključujući sumnje u pritiske na sudije i moguće političke manipulacije, bacaju sjenku na vjerodostojnost pravosuđa i ukazuju na duboke izazove s kojima se država suočava.
Za stabilnost i budućnost BiH neophodno je da pravosudne institucije djeluju potpuno nezavisno i transparentno, da se povrati povjerenje građana, te da se spriječe bilo kakvi pokušaji da se pravda koristi kao sredstvo političke borbe.