Advokat Goran Bubić u nastavku završnih riječi podsjetio je na “Sarajevski proces” bošnjačkim intelektualcima i koje je implikacije proizveo na dalja događanja, aludirajući na buđenje nacionalne svijesti.
“‘Sarajevski proces’ bio je protiv slobode govora; ovaj proces dijeli društvo. Zašto ovaj proces ne bi mogao proizvesti ono što je proizveo ‘Sarajevski proces’? Zar poruka iz olimpijskog Sarajeva srpskom narodu, manjinskom u BiH, ne može biti sloboda”, pitao je Bubić.
Istakao je da se optužnicom ne štiti, nego napada ustavni pored u BiH, jer Dodik “ne sprovodi svoju politiku, nego politiku NSRS”.
“Postoji politička pozadina iz pojedinih subjekata u BiH, ali utjecaji stranih zemalja. Schmidt je običan trabant ambasadora Murphyja”, kazao je Bubić.
Osvrnuo se i na tonski zapis Dodika s Kozare i pitao da li je to najveći oblik cenzure i slobode govora.
“Je li ovaj postupak pokušaj zatvaranja političkog neistomišljenika i pokušaj poništavanja izbora i volje birača u RS”, pitao je.
Kazao je i da su se zvaničnici petljali u sudski proces, na šta ga je Sud upozorio da to nije relevantno u postupku.
“Murphy je bio tvorac idejnog rješenja, a Schmidt izvođač radova. Javno mnijenje je usmjereno protiv predsjednika RS, a jedan dio javnosti u BiH je postao nervozan”, kazao je Bubić.