Dragan Čović se nedavno na Saboru HDZ-a hvalio novim televizijskim kanalom, kazavši da će skoro emitiranje Televizije Herceg-Bosne biti potvrda da priča o kanalu na hrvatskom jeziku nije bila predizborni trik, tješeći vjerovatno i sam sebe, a pritom i obmanjujući javnost da je uspio u misiji zvanoj “kanal na hrvatskom jeziku”. Prethodno je o ovoj temi govorio i na Saboru takozvane Herceg-Bosne, krajem marta. “Uvežimo sve ono što nosi ime Herceg-Bosna”, kazao je tog dana, da bi hercegovački portali desetak dana kasnije objavili informaciju da će se kupovinom Televizije Kiss, “RTV Herceg-Bosne osim na radijskim, emitirati i na televizijskim frekvencijama”.
Kako do novca?
Kiss je 2014. kupila Stanić grupa, koja je u međuvremenu vjerovatno izgubila interes za ovu vrstu biznisa, što potvrđuje i preseljenje iz Sarajeva u Kiseljak. Direktor RTV Herceg-Bosne Stipo Galić ranije je u izjavi za portal Media.ba nagovijestio da će medijska kuća na čijem je čelu upravo biti dio rješenja kanala na hrvatskom jeziku.
– Nadam se da će Hrvati uskoro dobiti kanal na svom jeziku i da ćemo najvjerojatnije bio dio tog kanala. Financirat ćemo se iz RTV pristojbe, kao i u svim normalnim zemljama. U kojem modelu, to još treba dogovoriti, rekao je Galić u martu prošle godine.
Načelnik odjela za kulturu i medije HNS-a BiH Ivan Vukoja jučer nije odgovarao na naše pozive i poruke. Predsjednik Glavnog vijeća Božo Ljubić potvrdio je, s druge strane, da se tehnički uvjeti TVHB privode kraju. Na pitanje kako će se nova televizija finansirati, nije ponudio konkretan odgovor, kazavši da nije kompetentan, ali i da će učešće vjerovatno uzeti i neke općine u kojim je većinsko hrvatsko stanovništvo.
– Televizija Herceg-Bosne predstavlja značajan nadomjestak onoga što je Hrvatima dosad bilo onemogućeno. To je kanal koji će pokrivati područja u kojima žive Hrvati. Bit će, kako sam informiran, i kablovskog tipa, te će na taj način biti dostupan i građanima u svim dijelovima BiH, rekao je.
Ne vidi, kaže, ništa sporno u novom projektu.
– Nema tu nešto novo ili nešto što bi nekoga uvrijedilo. I dosad smo imali razvijene županijske televizije, kazao je.
Nova televizija ne znači i da će HNS odustati od borbe za kanal na hrvatskom jeziku u sklopu Javnog RTV sistema BiH.
– Zdušno ćemo i dalje zastupati reformu RTV sustava, u namjeri da dobijemo kanal koji će proklamirati identitet, kulturu i političko pitanje kada je riječ o hrvatskom narodu. O tome je i dosad dosta govora bilo u Skupštini BiH, napominje Ljubić.
Kaže i kako nema namjeru za novu televiziju tražiti podršku u Saboru RH.
– Ako sami nismo u stanju sve to financirati, onda se postavlja pitanje i što znači konstitutivnost. RH je utemeljenjem petog kanala koji se odnosi na Hrvate izvan RH dovoljno uradila, smatra Ljubić.
Propast Naše TV
Televizijski projekat iza kojeg je dosad stajao HNS – Naša TV, trenutno je pred gašenjem. Uposlenici odlaze, dio ih radi sa optimizmom i vjerom u bolje sutra, a osim vijesti, gledaoci imaju mogućnost vidjeti tek reprizne programe.
Današnji urednik Mario Vrankić odbio je govoriti o ovoj temi, dok nam je jedan od kolega koji je zamolio da ne objavljujemo identitet kazao da radnici u ovoj godini nisu primili nijednu platu. Napominje da dohodak nije bio redovan ni krajem 2018.
– Čekamo Skupštinu, koja će odrediti našu dalju sudbinu. Neko rješenje će već iznjedriti. Pitanje hoće li ono biti u interesu radnika ili ne. Posljednji put smo s menadžmentom razgovarali prošlog mjeseca, otkriva naš sagovornik.
Uvjeren je da od 1. juna Naša TV više neće postojati. Pitanje je i hoće li biti dio projekta koji će se zvati Televizija Herceg-Bosne.
– Moguće i da hoće. Ipak, nisam prava adresa da govorim i na to pitanje. Većina radnika Naše TV nedavno je dobila ponudu da počne raditi na Televiziji HB, rekao nam je.