Posljednja dešavanja u vezi sa piralenom u banjalučkom “Incelu”, otpadom u akumulaciji Bočac i pojavom algi u Vrbasu zahtijevali su konkretnu i bržu (re)akciju nadležnih organa, upozorili su danas predstavnici Centra za životnu sredinu.
– Jasno je da je pravovremena i efikasna koordinacija svih učesnika u rješavanju ovih problema izostala, što je dovelo do širenja dezinformacija, nepravovremenih odgovora, te neusaglašenosti institucija kada je riječ o izvještavanju javnosti – naveli su iz Centra.
Predsjednica Centra za životnu sredinu Nataša Crnković podsjetila je da se ova organizacija već 20 godina bavi pitanjem životne sredine širom Bosne i Hercegovine te da se danas suočavamo sa jednim od najvećih ekoloških problema, a to je zemljište zagađeno opasnim piralenom.
– Piralen je kancerogen i gotovo ga je nemoguće ukloniti iz prirode nakon zagađenja, a dokazano je da je prisutan u velikim koncentracijama. Očekujemo od nadležnih da se agilnije i transparentnije posvete ovom problemu, te nudimo saradnju i dijalog za zajedničko rješavanje problema. Spremni smo da budemo inicijatori javnog dijaloga i nadamo se da ćemo u institucijama pronaći saradnike. Ukoliko u najskorijem periodu ne vidimo konkretne pomake, svakako ćemo reagovati u skladu sa tim. Naša reakcija neće i ne može izostati, jer se suočavamo sa ozbiljnom ekološkom prijetnjom i svima nam je u cilju da rješenje nađemo što prije – kazala je Crnković.
I danas, na obilježavanju Svjetskog dana životne sredine, skrenuli su pažnju javnosti na ekološke probleme sa kojima se u proteklom periodu suočila Banja Luka.
Akcija pod nazivom “Pitajte, mi tražimo odgovore” je simbolično počela u 5 do 12 sati na Trgu Krajine, a građani su postavljali pitanja, dok će odgovore na njih potražiti Centar za životnu sredinu.
– Postavljeno je dosta pitanja, a veliki broj njih je vezano za posljednja dešavanja – objasnila je koordinatorica akcije iz Centra za životnu sredinu Majda Ibraković.
Naglasila je da građani, koji danas nisu bili u mogućnosti da prisustvuju akciji, svoja pitanja, komentare ili sugestije mogu da pošalju Centru za životnu sredinu putem društvenih medija.
– Pitanja koja su postavljali građani, Centar će blagovremeno uputiti nadležnim institucijama – istakla je ona.
Širom svijeta se 5. juna obilježava Svjetski dan životne sredine, koji treba da potakne osvještavanje javnosti o pitanjima njene zaštite. Radi se o međunarodnom danu, koji nije rezervisan samo za čestitke, već i upozorenja te pravovremeno reagovanje na aktuelne ekološke probleme, na globalnom i lokalnom nivou.
Na hitnost rješavanja nagomilanih problema u Banjoj Luci i okolini, u okviru akcije Centra za životnu sredinu na Trgu Krajine danas su postavljani i simbolični satovi. Na jednom su kazaljke pokazivale 5 do 12, dok je na drugom od 12 časova već prošlo pet minuta. Pitanja koje se postavljaju su: da li je kranje vrijeme da reagujemo ili smo već zakasnili?