Položaj osoba sa invaliditetom u BiH reguliše nekoliko stotina domaćih i međunarodnih zakona i propisa.
Nezaustavljivi, uporni Mustafa Mehić, diplomirani pravnik ukazuje na to da je Konvencija UN-a međunarodni pravni akt i samim time pravno snažniji i od samog Ustava.
Osim Konvencije u BiH postoji Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba sa invaliditetom. U Federaciji BiH Članom 18. i 19. ovog Zakona svi poslodavci, ukoliko ne zapošljavaju jednu osobu sa invaliditetom na 16 zaposlenih, dužni su plačati poticaj Fondu za profesionalnu rehabilitaciju, u iznosu od 25% prosječne plate u Federaciji.
U RS-u visina naknade je 0,2% od isplaćene bruto plate svih zaposlenih. Ipak, mnogi poslodavci ne poštuju svoje obaveze.
Vinko Jerinić, v.d. direktor Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom ističe da je prijavljeno tek ¼ registrovanih poslodavaca koji plaćaju poticaj Fondu.
”Na području Federacije imamo registrovano oko 80.000 poslodavaca. Od toga mi imamo cca 20.000 prijavljenih takvih poslodavaca”, poručuje Jerinić.
Nažalost, osim zakona u BiH, ni Konvencija UN-a nije u potpunosti u primjeni.
“U Konvenciji između ostalog piše da se osobe sa invaliditetom ne smiju diskriminisat i dijeliti po bilo kojem osnovu, dok to u Bosni i Hercegovini nije slučaj. U BiH postoje tri skupine osoba sa invaliditetom i to: ratni vojni invalidi, civilne žrtve rata i tzv. neratni invalidi, kojima i ja pripadam”, kazao je Mehić.
Uprkos lošim statističkim podacima, Jerinić s ponosom ističe broj zaposlenih preko ovog Fonda.
“Od početka postojanja Fonda mi smo zaposlili 5.315 osoba sa invaliditetom. Od toga mi refundiramo troškove doprinosa za oko 3.000 osoba sa invaliditetom”, rekao je Jerinić.
Studio M je jedan pozitivan primjer firme koja preko Fonda zapošljava i daje prilike osobama iz ove populacije.
“Od 2018. godine postoji firma i mi smo do sada zaposlili preko jedanaest osoba sa invaliditetom. Svi oni rade u našoj firmi na različitim pozicijama”, kazala je vlasnica Studija M, Medisa Lagumdžija.
Broj osoba koje žive sa invaliditetom u BiH još uvijek je nemoguće tačno utvrditi. Agencija za statistiku BiH, posjeduje podatke na osnovu popisa stanovništva iz 2013. kada je bilo 294.058 osoba sa invaliditetom, a od toga 30.868 ih je bilo zaposlenih. Iz Fonda kažu da postoji način da se stanje poboljša.
“Primarno je poštivanje Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji. Da se poslodavci prijave na naš aplikativni obrazac, da bismo mogli poboljšati prihode, kako bismo izdvajali veća sredstva za podržavanje osoba sa invaliditetom pri zaposlenju, pri održivosti”, kazali su iz ovog Fonda.
Nažalost, i pored svih konvencija i zakona, osobe sa invaliditetom svakodnevno nailaze na brojne prepreke.
“Uslovi za osobe sa invaliditetom u BiH su katastrofalni, najblaže rečeno, u svakom segmentu, i u obrazovanju i pri zapošljavanju. Dok u Evropskim zemljama, recimo u Skandinaviji, Švedskoj kao simbolom ljudskog prava, gdje su svi zakoni i generalno sve prilagođeno osoba sa invaliditetom”, poručuje Mehić.
Osobe sa invaliditetom ali i poslodavci koji su uspjeli da prevaziđu ove barijere danas savjetuju druge, ali i vlast.
“Moj savjet je da se treba aktivirati, da se ne treba predavati, zatvoriti se u kuću, da se treba boriti za sebe, da treba izaći napolje, neko će prepoznati talenat”, rekao je fizioterapeut Fariz Ibrahimović.
Za njih ne postoje granice, a svojim svakodnevnim djelovanjem ruše sve predrasude.
“Svakog živog bih kaznila ko bi rekao da su isključivo osobe koje imaju bilo kakvu vrstu poteškoće ograničene. Osoba sa invaliditetom je i dobra majka i dobra domaćica i dobar radnik i dobar prijatelj i dobar sugrađanin”, poručuje fizioterapeutkinja Almedina Sirćo.
Kako bi im olakšali položaj u društvu, ali i život nužno je posvetiti im više pažnje i dati prilike, jer to u svakom segmentu zaslužuju.
“Volio bi da svi, prije svega vlast da imaju malo više sluha prema osobana sa invaliditetom i da im malo više posvete pažnju, ali s druge strane, i osobe sa invaliditetom ne treba da ih sputava ovaj loš trend u ostvarivanju svojih ciljeva”, kazao je Mehić.
Svojim predanim radom, trudom i zalaganjem dokazuju da ne trebaju biti na margini u društvu i zajednici, jer su oni ti koji ruše sve predrasude.
“Jednom kad zaposlite osobu sa invaliditetom uvijek ćete tražiti još nekog slučnog njima jer oni su jako vrijedni i jako su odgovorni”, poručuje vlasnica Studija M.
Zbog svega navedenog i iskazanog nužno je vjerovati u njihove sposobnosti i pružiti im šansu da sami pišu svoje stranice života.