Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini iskazala je snažnu podršku uposlenicima Memorijalnog centra u Potočarima, reagujući na prijetnje kojima su izloženi u proteklim danima, putem svog zvaničnog Twitter profila.
“Zgroženi smo izvještajima da su povratnici u Srebrenici i oni koji rade na dokumentovanju poricanja i relativizacije genocida napadnuti, zastrašivani i ciljani. Ovo se mora potpuno istražiti. Svi građani imaju pravo da se osjećaju sigurno u svojim domovima i na radnim mjestima”, poručili su.
We are appalled by reports that returnees in Srebrenica and those who work to document denial and relativisation of the genocide are being attacked, intimidated and targeted.
This must be fully investigated. All citizens have the right to feel safe in their homes and workplaces.
— EU in Bosnia and Herzegovina (@eubih) August 4, 2023
Podsjećamo predsjednik Skupštine organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS-a Branimir Kojić izjavio je da se “takozvanim izvještajem Memorijalnog centra Srebrenica o negiranju genocida u Srebrenici stavljaju mete na čelo preživjelim Srbima i njihovim porodicama koje muslimanski zločinci nisu uspjeli pobiti u ratu”.
Kojić je izvještaj Memorijalnog centra na 64 strane ocijenio kao “jednu od mnogobrojnih neistina kojima se ‘pere’ novac”. Naveo je i “da su ga pisale neznalice, te da ima dva cilja – da opravda sredstva koja im je dala Velika Britanija i da se začepe usta svima koji ne misle kao oni i koji stvari gledaju kroz prizmu istine i činjenica”.