22 C
Sarajevo
08.07.2025

Generalni sekretar UN-a o genocidu u Srebrenici: “Svijet je zakazao u julu 1995. godine!”

U emotivnoj poruci, generalni sekretar je naglasio da se svijet danas okuplja u solidarnosti i sjećanju na najstrašniji zločin počinjen na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata.

Na posebnoj sjednici Generalne skupštine UN-a u New Yorku, povodom Međunarodnog dana refleksije i sjećanja na genocid u Srebrenici iz 1995. godine, pročitano je obraćanje generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antónija Guterresa. U ime generalnog sekretara govor je pročitao njegov Chef de Cabinet, Courtenay Rattray.

U emotivnoj poruci, generalni sekretar je naglasio da se svijet danas okuplja u solidarnosti i sjećanju na najstrašniji zločin počinjen na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata.

“U julu 1995. godine, više od 8000 Bošnjaka, muškaraca i dječaka, sistematski je odvojeno od svojih porodica, pogubljeno i zakopano u masovne grobnice. Hiljade žena, djece i starijih osoba bile su prisilno raseljene. Čitava jedna generacija je izgubljena”, stoji u poruci.

- OGLAS -

Guterres je naglasio da namjere počinilaca nisu ostavljale dilemu: cilj je bio eliminacija bošnjačkog stanovništva u Srebrenici.

“Danas se sjećamo i odajemo počast žrtvama. Odajemo priznanje snazi, dostojanstvu i hrabrosti preživjelih i njihovih porodica”, poručio je.

- Advertisement -

Podsjetio je i na bolnu činjenicu da je međunarodna zajednica zakazala:

“Prije trideset godina, Ujedinjene nacije i svijet su zakazali pred narodom Srebrenice. Ovo kolektivno posrtanje nije bilo nesretan slučaj – već posljedica politika, propagande i međunarodne ravnodušnosti.”

Posebnu zahvalnost generalni sekretar je uputio preživjelima i Majkama Srebrenice koje su pokazale, kako je rekao, izuzetnu hrabrost u potrazi za istinom i pravdom i podizanju novih generacija “s ljubavlju, a ne mržnjom”.

“Njihova nepokolebljiva odlučnost bila je ključna da Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju, Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove i Međunarodni sud pravde potvrde: djela počinjena u Srebrenici 1995. predstavljaju genocid.”

Guterres je podsjetio i na važne pravne činjenice: odgovornost za genocid je individualna, a ne kolektivna, te države imaju jasnu obavezu da spriječe genocid.

Upozorio je na rast govora mržnje i veličanja ratnih zločinaca u regionu i šire, ističući da se opasni obrasci ponavljaju.

“Poslije Srebrenice, svijet je rekao: ‘Nikada više.’ A opet, govor mržnje raste – potiče diskriminaciju, ekstremizam i nasilje. Ponovo vidimo veličanje ratnih zločinaca. Ne smijemo ignorisati ova upozorenja.”

Na kraju je pozvao sve države članice UN-a na zajedničku odgovornost:

“Suočimo poricanje s istinom, nekažnjivost s pravdom. Poštujmo međunarodno humanitarno i ljudskopravaško pravo i Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida. U ime žrtava, u solidarnosti s preživjelima i njihovim porodicama, i u ime naše zajedničke ljudskosti.”

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA