Pored naknade štete, kako je rekla Sarićeva advokatica Ozrenka Jakšić, tužbeni zahtjev podnesen je i zbog pretrpljene duševne boli, javlja BIRN BiH.
Iz Državnog pravobranilaštva su naveli da se tužbeni zahtjev treba odbiti, posebno u pogledu mjera zabrane, koji je, prema njihovom mišljenju, bio opravdan.
Jakšić je kao dokaz predložila vještačenje optuženog Sarića od vještaka psihijatrijske struke.
” Potrebno je da vještak izvrši vještačenje kako bi se ustanovio uticaj pretrpljene duševne boli, straha, negativnog konteksta prema javnosti zbog sudskog postupka, kao i smetnji vezanih za održavanje uobičajenih porodičnih i drugih veza, te dužinu i intenzitet pojedinačnih smetnji zbog izrečenih mjera zabrane” – kazala je Jakšić.
Sarić, bivši komandant Specijalne brigade policije, oslobođen je krivice da je izdao upute, ali i vršio kontrolu nad zamjenikom Ljubomirom Borovčaninom, koji je u Haškom tribunalu osuđen na 17 godina zatvora za zločine u Srebrenici, te da je pomagao članovima udruženog zločinačkog poduhvata u izvršenju genocida, a što je za posljedicu imalo više od 7.000 ubijenih i oko 40.000 raseljenih osoba.
U novembru 2014. godine Apelaciono vijeće Suda BiH oslobodilo je Gorana Sarića optužbi za zločine počinjene 1992. u sarajevskom naselju Nahorevo.
Sarić je oslobođen optužbe da je, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Centar, nadzirao i učestvovao u razdvajanju muškaraca koji su bili zatvoreni u Psihijatrijskoj bolnici Jagomir u Sarajevu.