To će biti svojevrsni odgovor na identičnu aktivnost koju je nedavno preduzela RS, usvojivši u Narodnoj skupštini nacrt izmena Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, koji predviđa uvođenje rezervnog sastava policije.
Predsjednik Komisije za sigurnost Damir Mašić (SDP BiH) prošle sedmice zakazao je za 23. april vanrednu sjednicu sa jednom tačkom dnevnog reda: “Mogući pravci djelovanja u svjetlu aktuelnih prijedloga i zakonskih rješenja iz oblasti sigurnosti u Narodnoj skupštini RS”.
Poziv da sudjeluju na sjednici, osim članovima parlamentarne komisije, uputio je i premijeru FBiH, predsjedavajućem Predstavničkog doma FBiH, ministru unutrašnjih poslova FBiH, vršiocu dužnosti direktora Federalne uprave policije (FUP) i visokom predstavniku. Prema najavama, na sjednici treba da bude odlučeno da li će i Federacija BiH početi proces formiranja rezervnog sastava policije.
“Komisija za sigurnost razmatra sigurnosna pitanja u FBiH. Potrebno je sačekati sjednicu i vidjeti kakve će eventualno zaključke Komisija usvojiti. Nakon zaključaka, potrebno je ustanoviti koji će biti odgovor na totalno nepotrebnu aktivnost koja se desila u Narodnoj skupštini RS”, kaže za Vijesti.ba predsjedavajući Predstavničkog doma FBiH Elvir Karajbić, uoči zasjedanja Komsije.
Mišljenja je da bi međunarodna zajednica trebalo što prije da preduzme adekvatne korake i spriječi formiranje rezervnog sastava policije u RS, prenose Vijesti.ba.
“Ne bi trebalo podizati bilo kakve tenzije. Ljudi bi trebalo da se bave ekonomijom, a ne rezervnim sastavima policije”, ističe Karajbić.
Na pitanje da li će SDP BiH, čiji je član, podržati aktivnost SDA, koja je od svojih kadrova u svim nadležnim institucijama i tijelima zatražila da pokrenu inicijativu za popunu i opremanje aktivnog sastava policije u FBiH i kantonima, naš sagovornik naglašava da odluku o tome ne donosi jedna politička partija, nego Parlament FBiH.
“Ukoliko u Predstavnički dom dođe neki prijedlog, postojaće i adekvatna odluka. Na bilo kakvu aktivnost Predstavnički dom FBiH će sigurno adekvatno odgovoriti”, tvrdi Karajbić.
On napominje da trenutno u parlamentarnu proceduru nije upućen nijedan pisani prijedlog zakona.
“Nakon eventualnih zaključaka Komisije za sigurnost, potrebno je da bude održana sjednica Kolegijuma Predstavničkog doma, koji će potom ustanoviti da li je potrebno da se raspravlja o tome i da li je potrebno utvrditi termin za zakazivanje sjednice sa tačkom dnevnog reda koja će biti vezana za tematiku koju obrađuje Komisija za sigurnost”, navodi Karajbić.