“Dječije odmaralište ‘Lozica’ kod Dubrovnika je nakon pravne bitke duge više od trideset godina vraćeno Crvenom križu Novo Sarajevo”, saopćila je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.
“Zajednički interes kantona, grada i općine je da zaštiti ovu vrijednu, višemilionsku imovinu od oko 4000 kvadrata zemljišta na vrlo atraktivnoj lokaciji i da joj vrati namjenu oporavilišta i odmarališta.
U pitanju je ogromno zemljište uz morsku obalu, veliki barokni dvorac, plaža, specijalno izgrađeni podvožnjak iza kojeg se nalazi hotel sa tri sprata i dvije luksuzne vile”, navela je Karić.
Kako dodaje, sigurna je da će u cijeloj priči od koristi biti uspješni partnerski i prijateljski odnosi sa Dubrovnikom.
“Odmaralište je radilo tokom cijele godine, zimi i na proljeće su dolazili uglavnom penzioneri, a ljeti se prostor koristio za škole u prirodi i za oporavak djece nakon liječenja. Sigurna sam da će nam koristiti izuzetno uspješni partnerski i prijateljski odnosi sa Gradom Dubrovnikom i uvaženim gradonačelnikom Matom Frankovićem.”
“Vrijeme je za konkretno osnaživanje saradnje u oblasti infrastrukture, turizma, ali i očuvanja našeg vrijednog nasljeđa”, zaključila je Karić.