Policijski službenici Federalne uprave policije (FUP) danas su sproveli opsežnu akciju kodnog naziva “Koridor”, a tom prilikom je uhapšeno petnaest lica zbog nekoliko krivičnih djela u vezi sa nezakonitošču prilikom procesa izgradnje autoceste Koridora Vc, poddionice Vranduk – Ponirak. Sumnja se da je preduzeće “Autoceste FBiH” d.o.o. do danas oštećeno za skoro dvadeset miliona eura.
Iako identitet svih umiješanih u ova koruptivna djela nije poznat, dosad se zna da su uhapšeni: Elmedin Voloder, Adnan Terzić, Adem Zolj, Jasmin Bučo, Kristijan Milas, Mirko Rogić i Ivan Brkić. Za trima licima je raspisana potraga jer nisu dostupni bh. pravosuđu, odnosno ne nalaze se u Bosni i Hercegovini.
Uhapšeni su tokom svoje “bogate” karijere obnašali najviše funkcije na kantonalnom, odnosno državnom nivou. U nastavku vam donosimo detalje biografija uhapšenih.
Elmedin Voloder
Jedna od glavnih meta današnje akcije Federalne uprave policije (FUP) je bivši direktor “Autocesta FBiH”, Elmedin Voloder. Na čelo “Autocesta FBiH” postavljen je na prijedlog Stranke demokratske akcije (SDA) 2021. godine, nakon što je napustio Nezavisni blok Senada Šepića.
Da se radi o stranačkom poltronstvu, dokazuje i činjenica da je na direktorsko mjesto zasjeo iz zastupničke klupe u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH. Zakon o sukobu interesa jasno kaže da “u rukovodstvo javnih preduzeća ne smiju biti izabrani dužnosnici, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici u vrijeme vršenja te javne funkcije niti šest mjeseci nakon prestanka vršenja te funkcije”.
Elmedin Voloder je godinama bio na čelu firme “Divel” d.o.o. Sarajevo, čija je funkcija projektovanje cesta i mostova. Prema podacima Transparency Internationala BiH, firma “Divel” do 2015. godine je od javnih preduzeća u BiH dobila čak 68 ugovora, čija je ukupna vrijednost skoro četrnaest miliona KM. Svi ti ugovori su u vezi sa uslugama izrade saobraćajnih projekata, nadzora nad izvođenjem radova i poslovima revizije projektne dokumentacije.
Volodera je i Trojka na pres-konferenciji prošle godine optužila za kriminalne radnje. Tada su kazali da su “Autoceste FBiH” potpisale ugovor za dionicu koji je koštao 78 miliona eura, da bi potpom potpisali dodatne radove u iznosu od 98 miliona eura.
Adnan Terzić
Osim Elmedina Volodera, jedna od meta akcije “Koridor” je još jedan bivši direktor “Autocesta FBiH”, Adnan Terzić. U toku su pretresi lokacija koje on koristi – u Sarajevu i Travniku.
Terzić je bivši premijer Bosne i Hercegovine i direktor “Autocesta FBiH”. Terzić je bio član Stranke demokratske akcije (SDA) od 1991. do 2009., odnosno bio je potpredsjednik ove stranke. Jedan mandat je proveo i u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, kao šef Kluba zastupnika SDA. Od 2002. do 2007. je bio predsjedavajući Vijeća ministara BiH. Nakon toga je radio kao savjetnik u Investicionoj banci, te bio potpredsjednik „Koncerna Agram“. U novembru 2016. godine, Vlada FBiH ga je imenovala za vršioca dužnosti direktora JP “Autoceste FBiH”, a u maju sljedeće godine, Nadzorni odbor ovog preduzeća imenovao ga je na puni mandat u trajanju od četiri godine za direktora.
Adem Zolj
U današnjoj akciji “Koridor”, koju su proveli službenici Federalne uprave policije (FUP), uhapšen je i Adem Zolj, nekadašnji premijer Kantona Sarajevo i član Stranke demokratske akcije (SDA).
Zolj je među petnaest uhapšenih osoba i nad njim će biti provedena kriminalistička obrada. Još uvijek nije poznato kakva je njegova uloga bila u ovom predmetu, međutim, akcija “Koridor” se odnosi na koruptivne aktivnosti koje podrazumijevaju “Udruživanje radi činjenja krivičnih djela”, a u vezi sa krivičnim djelom “Zloupotreba položaja ili ovlaštenja, “Sklapanje štetnog ugovora” i “Pranje novca”.
Radio je kao šef Službe za komunalne poslove u Općini Novo Sarajevo, a u periodu od 1999. do 2015. obnašao je funkciju direktora u Direkciji za puteve KS pri Ministarstvu saobraćaja.
Od 2016. radio je u JP “Autoceste FBiH” kao v. d. izvršni direktor Sektora upravljanja i održavanja, a potom kao v. d. izvršnog direktora Sektora za opće, kadrovske i pravne poslove. Nadzorni odbor JP “Autoceste FBiH” imenovao je Adema Zolja 25. maja 2017. na puni mandat u trajanju od naredne četiri godine za izvršnog direktora za opće, kadrovske i pravne poslove ovog društva. Od aprila do decembra 2018. godine vršio je na funkciju premijera Kantona Sarajevo. Podsjećamo, Adem Zolj po zakonu nije smio biti imenovan za izvršnog direktora u “Autocestama FBiH” jer je to predstavljalo direktno kršenje Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u FBiH.
Jasmin Bučo
U akciji FUP-a je priveden i nekadašnji izvršni direktor za projektovanje i građenje, Jasmin Bučo (SDA). Njega je policija privela na informativni razgovor.
Od novembra 2015. do juna 2016. godine bio je imenovan za v. d. direktora JP “Autoceste FBiH”, nakon čega prelazi na poziciju v. d. izvršnog direktora projektovanja i građenja. Nadzorni odbor JP “Autoceste FBiH” imenovao ga je u maju 2017. na puni mandat u trajanju od naredne četiri godine za izvršnog direktora projektovanja i građenja ovog društva. Ostavku je podnio dvije i po godine prije isteka mandata.
Ajman Šoše
Jedan od uhapšenih u Mostaru u akciji FUP-a, zbog kriminala u “Autocestama FBiH”, jeste i Ajman Šoše. On je po struci diplomirani pravnik, a obnašao je funkciju izvršnog direktora za opće, pravne i kadrovske poslove “Autocesta FBiH” u vrijeme spornih radnji.
Šoše je visokorangirani funkcioner SDA iz Čapljine. Od 2009. do 2011. godine bio je savjetnik ministra finansija HNK. 2012. godine izabran je u Općinsko vijeće Čapljine, gdje je bio predsjedavajući OV. 2014. godine izabran je u Skupštinu HNK-a, gdje biva izabran za predsjednika Kluba Bošnjaka.
Na Općim izborima 2022. godine bio je kandidat SDA za Parlamentarnu skupštinu BiH, gdje je dobio manje od dvije hiljade glasova, što mu nije bilo dovoljno za prolazak u Državni parlament.
Kristijan Milas
Milas i Rogić su u aktuelnom sazivu “Autocesta FBiH” članovi Uprave i članovi HDZ-a. Milas je izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove, dok je Rogić izvršni direktor za upravljanje i održavanje.
Kristijan Milas je od 2006. godine radio u “Jelić Autu” u Odjelu prodaje, a u periodu od 2007. do 2014. godine radio je na mjestu voditelja “NLB Leasing” d.o.o. Sarajevo, podružnica Mostar. Od 2012. do 2014. godine član je Upravnog vijeća Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-a. U periodu od 2014. do 2022. godine obnašao je funkciju direktora Dioničkog društva “Ceste” Mostar.
Mirko Rogić
Mirko Rogić je rođen 1982. godine u Mostaru. Po zanimanju je diplomirani pravniki član HDZ-a. Pet godina radio je u Advokatskom uredu “Paponja – Bunoza”. U periodu od 2018. do 2022. godine obavljao je poslove višeg stručnog saradnika za ostvarivanje prava korisnika u Službi za zaštitu prava branitelja i njihovih porodice Gradske uprave Grada Mostara.
Akcija se sprovodi po nalogu Tužilaštva HNK u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, Kantonu Sarajevo, Tuzlanskom i Srednjobosanskom kantonu. Tokom dana se očekuje više detalja o akciji “Koridor”.