27 C
Sarajevo
16.07.2025

Novi dokazi genocida u Srebrenici! Britanci objavili arhivske snimke: Pogledajte tragove egzekucija i masovne grobnice (VIDEO)

Snimci koji lede krv u žilama. Objavljeni rijetki kadrovi Srebrenice iz 1996.
Na putu do još jedne potencijalne masovne grobnice, snimljena su napuštena bošnjačka sela i tragovi svježe iskopane zemlje u zaleđenim poljima. Teška mehanizacija korištena je za premještanje tijela kako bi se prikrili tragovi genocida.

Britanska televizija Channel 4 objavila je do sada rijetko viđene arhivske snimke iz Srebrenice, nastale u januaru 1996. godine, svega šest mjeseci nakon genocida nad Bošnjacima u julu 1995.

Snimke svjedoče o postojanju masovnih grobnica, premještanju tijela i tragovima brutalnih egzekucija, a među potresnim kadrovima vide se i ljudski ostaci.

Novinarka Jane Bennett-Powell posjetila je tada Srebrenicu, kako bi istražila navode o ratnim zločinima koje su počinile snage bosanskih Srba nad Bošnjacima nakon pada zaštićene zone UN-a.

- OGLAS -

U to vrijeme NATO je objavio obavještajne podatke prema kojima je u Bosni i Hercegovini moglo postojati čak trista masovnih grobnica. Zahvaljujući satelitskim snimcima i svjedočenjima preživjelih, identificirane su prve lokacije u selima Nova Kasaba i Glogova, gdje je Channel 4 News prvi dobio pristup i snimio konkretne dokaze.

Na snimcima se vide zidovi objekata koji su puni rupa od metaka, a kamere su zabilježile i djelimično ogoljene ljudske ostatke – komad tijela ispod odjeće i vojničku čizmu pored svježe prekopane zemlje.

- Advertisement -

Na putu do još jedne potencijalne masovne grobnice, snimljena su napuštena bošnjačka sela i tragovi svježe iskopane zemlje u zaleđenim poljima. Teška mehanizacija korištena je za premještanje tijela kako bi se prikrili tragovi genocida.

Tadašnja lokalna vlast u Bratuncu tada je poricala bilo kakve zločine, a Vojni sud RS-a, iako je tvrdio da je procesuirao više od dvije hiljade slučajeva tokom rata, nije imao niti jedan predmet u vezi sa Srebrenicom.

“Što se tiče Srebrenice, nemamo ništa”, kazao je jedan od vojnih zvaničnika VRS tada, uz dodatak da bi eventualna suđenja bila moguća samo ako Tužilaštvo RS-a to formalno pokrene. Istovremeno, izrazili su sumnju u rad Haškog tribunala, nazivajući ga pristranim.

Danas, s vremenskom distancom od gotovo tri decenije, snimci koje je objavio Channel 4 predstavljaju dragocjen vizuelni dokaz o pokušajima prikrivanja tragova genocida u Srebrenici i podsjećanje na neophodnost pravde koja još uvijek nije do kraja zadovoljena.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA