Ured visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta objavio je potpunu odluku, odnosno nalog, kojim se podržava funkcioniranje Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine i drugih ustanova kulture od značaja za našu zemlju.
Kako stoji na stranici OHR-a, Vijeće ministara BiH će “ovlastiti zaposlenika” NUB-a da “privremeno vrši dužnosti direktora ove ustanove, do imenovanja upravnih organa i konačnog imenovanja direktora”. Dalje navode da ukoliko se to ne desi u roku od sedam dana, “rukovodilac Sektora nabavke, obrade, periodike i službenih publikacija smatrat će se ovlaštenim za vršenje specifičnih poslova u ime ustanove, a koji inače spadaju u nadležnost direktora”.
OHR također definira “specifične poslove” kao “one poslove koji su neophodni za svakodnevno rukovođenje ustanovom ili za sprečavanje nastanka štete za ustanovu”.
“To između ostalog podrazumijeva i odobravanje isplate sredstava za pokriće troškova ustanove, odobravanje isplate plaća i doprinosa za zaposlenike ustanove, kao i podnošenje projektnih prijedloga radi obezbjeđenja finansijskih sredstava potrebnih za unapređenje rada ustanove, ali ne predstavlja puni opseg ovlaštenja koja inače pripadaju poziciji direktora ustanove”, stoji u objavi OHR-a.
High Representative's Order Supporting the Functioning of the National and University Library of Bosnia and Herzegovina and Other Cultural Institutions of Significance for Bosnia and Herzegovina https://t.co/sCnxlnngja pic.twitter.com/bTXg3ROmBJ
— OHR BiH (@OHR_BiH) November 21, 2024
Kako bi se osiguralo da se ovakva situacija ne desi u drugim institucijama kulture, dalje je rečeno kako će se odredbe iz ovog naloga “primjenjivati na svaki slučaj nastanka upražnjene pozicije direktora u ustanovi kulture od značaja”.
“Ukoliko u ustanovi ne postoji zamjenik/pomoćnik direktora ili zamjenik/pomoćnik direktora nije u mogućnosti ili ne želi izvršavati te poslove, ovlaštenim će se smatrati najviše rangirani zaposlenik relevantne ustanove koji je zadužen za finansije, odnosno ako ni takva osoba nije na raspolaganju ili nije u mogućnosti ili ne želi izvršavati te poslove, ovlaštenim za vršenje navedenih specifičnih poslova će se smatrati zaposlenik ustanove zadužen za pravne, administrativne ili srodne poslove”, dalje pojašnjavaju.
Još jednom je potvrđeno da su “ustanove kulture od značaja” Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, Historijski muzej Bosne i Hercegovine, Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica Bosne i Hercegovine, Kinoteka Bosne i Hercegovine i Umjetnička galerija Bosne i Hercegovine.
Odluka Schmidta dalje kaže kako se ovlaštenja iz prethodnih članova “ostaju na snazi do donošenja drugačije odluke od strane Vijeća ministara Bosne i Hercegovine kojom će se ovlastiti druga osoba i odrediti njen opseg ovlaštenja, ili do konačnog imenovanja upravnih organa ustanove, uključujući i konačno imenovanje direktora”.
Prema objavi OHR-a, ova osoba koja bi, u izostanku imenovanog rukovodioca, predvodila institucije od značaja za BiH, imala bi pune ovlasti u skladu s ovim nalogom.
“Sposobnost ovlaštenog zaposlenika da ispunjava svoj mandat bit će priznata od strane svih ustanova uključujući i komercijalne pravne osobe, na osnovu identifikacionog dokumenta dotičnog zaposlenika i rješenja o imenovanju na navedenu poziciju u ustanovi kulture od značaja za Bosnu i Hercegovinu”, rečeno je.
Također, istaknuto je da se “ovim nalogom ne prejudiciraju pravni propisi čije je donošenje hitno potrebno”.
“Shodno tome, u roku od šezdeset dana od dana stupanja na snagu ovog naloga, nadležni organi Bosne i Hercegovine, a naročito Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, dužni su podnijeti prijedlog(e) zakona Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, kojim će se, između ostalog, urediti upravljanje i finansiranje ustanova kulture od značaja za Bosnu i Hercegovinu”, kažu iz OHR-a.
Na kraju, piše još da se ovaj nalog “donosi na osnovu međunarodnog mandata visokog predstavnika i ne donosi se supstituiranjem bilo kojeg domaćeg organa vlasti”.
“Nalog će imati prvenstvo u odnosu na bilo koje nekonzistentne odredbe bilo kog zakona, propisa ili akta, bilo postojećeg, bilo budućeg. Ovaj nalog izravno se primjenjuje i nije potrebna nijedna dodatna radnja radi osiguranja njegovog pravnog dejstva”, rečeno je iz OHR-a.
Još je dodano da ovaj nalog stupa na snagu s danom donošenja odluke.