9 C
Sarajevo
02.04.2025

Rudnik soli TUZLA i “Karton revolucija” zajednički u borbi protiv otvaranja rudnika litija na Majevici

Predstavnici Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla se jasno ograđuju od bilo kakve povezanosti sa aktivnostima otvaranja rudnika litija na Majevici te se oštro protive otvaranju rudnika litija na istom području.

U Tuzli je 25. 3. 2025.godine održan sastanak predstavnika Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla i aktivističkog pokreta „Karton revolucija“ na temu plasiranih sumnji u javnost koje dovode u vezu Rudnik soli TUZLA d.d. Tuzla sa aktivnostima koje se vežu za potencijalno otvaranje rudnika litija na Majevici.

Predstavnici pokreta „Karton revolucija“ su prethodnih dana u javnost plasirali sumnje da se pokretanje aktivnosti istraživanja postojanja soli na prostoru lokaliteta Rasovca može dovesti u vezi sa aktivnostima izmještanja proizvodnih kapaciteta Rudnika soli sa pogona Tetima na lokalitet Rasovca, zbog potencijalnog otvaranja rudnika litija na Majevici, a koji bi se nalazio svega nekoliko kilometara zračne linije od trenutnog pogona Tetima.

S tim u vezi, u Tuzli je održan sastanak predstavnika Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla i aktivističkog pokreta „Karton revolucija“. Na sastanku su razmijenjena mišljenja i doneseni zaključci koji imaju za cilj otklanjanje svih sumnji povezivanja Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla sa potencijalnim otvaranjem rudnika litija na Majevici, kao i zajedničku borbu protiv štetnih projekata kao što je otvaranje istog.

- OGLAS -

Istraživanje soli na prostoru lokaliteta Rasovca za koje Rudnik soli TUZLA d.d. Tuzla traži odobrenje od nadležnih gradskih i kantonalnih tijela imaju isključivu namjeru dugoročnog osiguravanja rada Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla i u skladu su sa dugoročnim, operativnim i strateškim planovima djelovanja Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla u budućnosti s ciljem očuvanja radnih mjesta i nastavka tradicije kontrolisanog izluživanja soli u tuzlanskoj regiji.

S tim u vezi, a kako bi se jasno otklonila sumnja u postojanje veze potencijalnog započinjanja istraživanja soli na Rasovcu sa rudnikom litija na Majevici, na sastanku su doneseni sljedeći zaključci koji se putem ovog saopćenja prezentuju javnosti:

- Advertisement -

Prioritet Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla u 2025. godini je ostvarivanje preduvjeta da potencijalna geološka istraživanja soli na prostoru lokaliteta Rasovca budu planirana u Prostornom planu Grada Tuzle i Tuzlanskog kantona za period 2025–2045.

Rudnik soli TUZLA d.d. Tuzla u slučaju ostvarivanja preduvjeta za geološka istraživanja na Rasovcu neće ista započeti u 2025. godini, a neizvjestan je početak i u naredne tri godine zbog tehničkih preduvjeta, kao i planiranja finasijskih sredstava za isto.

Na ovaj način se praktično u cijelosti otklanja veza potencijalnog započinjanja istraživanja na lokalitetu Rasovac sa potencijalnim otvaranjem rudnika litija na Majevici.

Pored navedenih zaključaka, a koja su vezana za pokretanje istraživanja na prostoru lokaliteta Rasovac, na sastanku je razgovarano o potencijalnim štetnim efektima koje bi u slučaju otvaranja, rudnika litija na prostoru Majevice isti imao u odnosu na rad i ležišta kamene soli Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla na pogonu Tetima.

Predstavnici Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla se jasno ograđuju od bilo kakve povezanosti sa aktivnostima otvaranja rudnika litija na Majevici te se oštro protive otvaranju rudnika litija na istom području. Također, predstavnici Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla traže iskrenu podršku kako cjelokupne javnosti tako i predstavnika „Karton revolucije“ kako bi Rudnik soli nastavio sa daljnim razvojem, investicijama, očuvanjem radnih mjesta, te ostao svijetla tačka hemijske industrije Tuzlanskog kantona, kao i čitave države.

Razlog protivljenja su opravdane sumnje da bi jedan takav projekt teško degradirao ekosistem na prostoru Majevice i potencijalnog ugrozio ležište kamene soli Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla.

Kako bi protivljenje otvaranju rudnika litija pratilo i konkretne korake, na sastanku je dogovoreno da će se u koordinaciji sa predstavnicima nevladinog sektora, odnosno pokreta „Karton revolucija“, u narednom periodu poduzeti zajedničke aktivnosti Rudnika soli TUZLA d.d. Tuzla i „Karton revolucije“ koje imaju za cilj poduzimanje konkretnih koraka zaustavljanja otvaranja rudnika litija na Majevici.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA