O tome je govoreno na sastanku zvaničnika Nacionalnog saveza za sigurnost SAD-a Johna Eratha i Brada Berkleyja sa kosovskim rukovodiocima, saznaje Radio Slobodna Evropa (RSE) iz kosovskih krugova. Na Kosovu je oko 600 američkih vojnika od ukupno 4.000 trupa.
Zvaničnici Nacionalnog savjeta za sigurnost SAD-a, direktor za Evropska pitanja John Erath i direktor za Balkan Brad Berkley, dva dana su razgovarali sa kosovskim rukovodiocima, opozicijom i civilnim društvom.
Međutim, onaj koji odlučuje o taksi, premijer Kosova Ramuš Haradinaj, još nije ubijeđen. On smatra da je Kosovo spremno da plati i cijenu zbog toga, kako bi se izbjegao eventualni štetni sporazum po Kosovo, budući da se govori o granicama i bolnim kompromisima.
U saopćenju Ambasade SAD navodi se da je američki zahtjev o suspenziji takse ponovljen kako bi se dijalog sa Srbijom nastavio te da takse podrivaju partnerstvo SAD-a i Kosova, prenosi nap.ba.
“Posjetioci su došli kako bi učvrstili poruku predsjednika Trumpa (Donald Trump, predsednik SAD-a, prim. nov.) da ugrabe ovu jedinstvenu priliku… da se uzdrže od poteza koji bi otežali ovaj sporazum”, navodi se.
U oba glavna grada oni su “ukazali na zabrinutost Bijele kuće da se dijalog treba vratiti na pravi put i obje strane moraju da prekinu provokativne akcije i preduzmu konstruktivne korake kako bi se vratili za pregovaračkim stolom”, dodaje se.
Osim mogućeg povlačenja američkih trupa, neizdavanje američkih viza kosovskim zvaničnicima i prekid pomoći u oblasti sigurnosti je nešto što se već dešava.
Primjera radi, premijer Kosova nije dobio odgovor na zahtjev o američkoj vizi kada je trebao da otputuje za SAD na Molitvenom doručku, a isto tako, potvrdili su kosovski zvaničnici domaćim medijima, da vize nisu dobili ni ostali kosovski zvaničnici koji su trebali da prisustvuju različitim konferencijama u SAD-u.