14 C
Sarajevo
20.08.2025

Schmidt: Ne razumijem da neko blokira Parlament koji je pravo mjesto za razgovore. Kakav je to stav?

Međunarodna zajednica je angažirana i razmatra sve raspoložive opcije. Ne bih  špekulirao o mogućim intervencijama. Ključna pitanja o kojima mora postojati dogovor, ona su neophodna i na njih se moramo fokusirati. Sada smo u situaciji da neki zastupnici potpuno odu i ovo bi moglo ugroziti povjerenje birača. Svi oni koji pokušavaju da govore neke priče, da se ne fokusiraju na stvarne izazove u krajnjoj liniji neće dobiti podršku. Znate bolje od mene koji su to izazovi u ovoj zemlji, riječ je o mladim generacijama, ekonomiji. Često slušam o diskusijama o tome je li bolji ovaj ili onaj način, ovo ili ono rješenje umjesto da govorimo o konkretnim stvarima, kako se približiti EU i poboljšati život građana. Državni budžet još nije usvojen, a privremeno finansiranje je na snazi samo do decembra.

Činjenica da nije usvojen još prije jula govori da moramo raditi na tome. Iznenadio sam se kad sam saznao da entiteti, pa i kantoni i država dobivaju iznose koji su fiksni, da ne moraju ispuniti zadaće za to.

 

Postoji potreba da otvoreno razgovaramo o tome kako doći do pravedne raspodjele. Recimo odbrana. To je zadatak države, mora se finansirati na državnom nivou. Apelujem na sve, to nije pravi način i to se neće desiti, znate na šta mislim. Ovo dovodi u pitanje sposobnost države da ispunjava sve obaveze. Ne razumijem da neko blokira Parlament koji je pravo mjesto za razgovore. Kakav je to stav?

- OGLAS -

Amandmani se ne odnose samo na jedan genocid i jedan zločin, kao ni samo na jedan narod. Neophodno je da žrtve, oni koji su stradali imaju vrijedno sjećanje. Doprinijet ću sa svoje strane da se klasificira taj zakon i da se vrate parlamenti. Odgovorni političari imaju neizostavan zadatak da se okrenu mirnoj i svijetloj budućnosti. Teško je, ali nemojte razmišljati o prošlosti, a da to ne podrazumijeva rješenje da ova država bude uspješna u budućnosti. Treba otvoreno razgovarati o prošlosti, ne treba skrivati ništa ali treba se pripremiti da se donesu dobri zaključci za budućnost. Volio bih da dobijem još jednu priliku da radim s vama, Vijećem Evrope, OSCE-om i drugima šta uraditi u ovoj zemlji. Zastupnici su napustili parlament kada trebaju razgovarati o putu ka EU. Odustajanje i odlazak nije opcija!

 Uskoro opširnije… 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA