Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Christian Schmidt, dao je intervju za izraelski Jerusalem Post, u kojem je govorio o otkazivanju Evropske konferencije rabina (CER) koja se trebala održati u Sarajevu.
Schmidt je u odgovoru na pitanje o otkazivanju ove konferencije objasnio svoju ulogu u dovođenju evropskih rabina u Sarajevo.
“Predložio sam da bi CER trebao razmotriti dolazak u Sarajevo zbog historije ovog grada kada je riječ o vjerskoj koegzistenciji, što smatram povoljnim za međureligijski dijalog. Očekivali smo određene kritike zbog stavova lokalnog stanovništva. Nemam sve činjenice o sigurnosnoj situaciji. Nisam čuo od nadležnih institucija da je postojala ozbiljna prijetnja prisustvu rabina u Sarajevu. Ipak, razumijem da je CER, usljed takve neizvjesnosti, odlučio izbjeći održavanje sastanka u Sarajevu. Zbog toga žalim. Smatram da se, iz poštovanja prema jevrejskoj zajednici u Bosni i Sarajevu, ovo pitanje ne bi trebalo politizirati”, rekao je Schmidt.
Dodao je da je izjava ministra za rad i socijalnu politiku, Adnana Delića, neprihvatljiva. Radi se o izjavi koju su organizatori kasnije citirali kao “glavni razlog” za otkazivanje konferencije u Sarajevu.
“Bio sam vrlo uvjeren da sastanak CER-a ne bi izazvao probleme, jer nisam vidio antisemitizam u ovom gradu, kao i zbog međureligijskog stava reisul-uleme. Čak sam bio ponosan reći da, u poređenju s onim što smo vidjeli u posljednje dvije godine u Berlinu i drugim glavnim ili univerzitetskim gradovima EU, ovdje nismo imali većih incidenata protiv Jevreja i Izraela”, dodao je.
Novinar Jerusalem Posta je zatim pitao Schmidta da li smatra da je glavni problem bio politički oportunizam, a ne radikalizirani uvezeni antisemitizam među lokalnim muslimanima.
“Ne hvalim komunističku Titovu eru kada kažem da su svi ovdje, barem do devedesetih, uspijevali živjeti zajedno. Nije to bio idilični raj, ali prema mnogim svjedočenjima, postojala je funkcionalna koegzistencija. Bez da to danas politiziram, rekao bih da je međureligijska koegzistencija moguća. Stanovništvo ovdje je donekle sekularnije. Muslimani u Bosni se osjećaju kao Evropljani”, odgovorio je.
Dodao je da je rat doveo do svojevrsne segregacije, uglavnom između Bošnjaka i Srba te da je prije rata Sarajevo bilo zaista miješan grad.
“Danas imamo 85% Bošnjaka i manje od 15% Hrvata, Srba i Ostalih. Nekada je velika prednost bila u tome što su svi živjeli zajedno. Sada postoji rizik da se sve to izgubi”, rekao je Schmidt.
Visoki predstavnik u BiH je još rekao da smatra da pokušaj međunarodne zajednice da održi mirni suživot “i jeste i nije propao.”
“Postoji mnogo nevladinih organizacija koje rade dobre stvari. Međutim, javnost nikada nije postigla dogovor o njihovom krajnjem cilju. Uzmimo za primjer školske nastavne planove i programe: postoje različiti kurikulumi za Hrvate, Bošnjake i Srbe. Mislim da je to neuspjeh ne samo međunarodne zajednice, već i samih lokalnih segregacijskih praksi”, dodao je Schmidt.
Na pitanje novinara Jerusalem Posta “da li je BiH centar aktivnosti muslimanskog bratstva”, Schmidt je rekao da to nije slučaj.
“Iako su muslimani ovdje većina, religija nema veliki utjecaj na društvo. Možda neki hoteli ne poslužuju alkohol, a religija je vidljivija tokom ljeta, kada ovdje dolaze turisti iz Saudijske Arabije, Katara i drugih zemalja. Ali ne bih rekao da postoji tendencija da se društvo time mijenja”, rekao je.
Izraelski list je upitao Schmidta i o navodnim vezama Irana i Bosne i Hercegovine, rekavši kako “veza ima, ali da je vlastima u BiH cilj Evropska unija”.
“Majstori su u stvaranju prepreka sami sebi, ali blizina Iranu nije jedna od njih. Znaju da to ne bi smjeli činiti”, rekao je Schmidt.
BONUS VIDEO