27 C
Sarajevo
07.07.2025

Šta su Skaka i Jusko potpisali 2018. godine sa Huaweijom?

Nakon gostovanja Benjamine Karić u “Centralnom dnevniku sa Senadom Hadžifejzovićem”, u kome je govorila da je pronašla sporan ugovor, potpisan na kineskom jeziku od svog prethodnika gradonačelnika Abdulaha Skake, koji je potpisao sa kompanijom “Huawei Technologies” uputili smo zvaničan upit spomenutoj kompaniji u vezi sa spornim ugovorom. Do objavljivanja ovog članka, nismo dobili odgovor. 

Prema pisanju drugih medija, konkretno portala Depo.ba “Huawei Technologies” su reagovali na izjave Benjamine Karić koje je iznijela u “Centralnom dnevniku” i negirali potpisivanje bilo kakvog ugovora sa bivšim ili sadašnjim gradonačelnicima Sarajeva, te da takva vrsta projekta “jednostavno ne postoji”. Do 

Ali da krenemo redom što se tiče afere “Huawei”. 

- OGLAS -

Kako je sve počelo 

Godina je 2018. Gradonačelnik Sarajeva je Abdulah Skaka, a ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine je Ismir Jusko. U novembru ove godine Skaka potpisuje sporazum o suradnji s kineskom telekomunikacijskom korporacijom „Huawei“.Ovim sporazumom se formulira okvir za buduću suradnju na konkretnim projektima u području primjene novih tehnologija u lokalnoj upravi, te razvoju pametnih rješenja. 

- Advertisement -

Sporazum je potpisan u nazočnosti tadašnjeg predsjedatelja Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića, ministra prometa i komunikacija Ismira Juske, te državnih dužnosnika iz kineskog veleposlanstva, a nakon službenog otvaranja foruma Sarajevo Unlimited 2018., na kojem je Grad Sarajevo pokrovitelj.

Naizgled, sasvim regularan sporazum koji će doprinijeti videonadzoru grada Sarajeva a i kako je navedeno u članku na zvaničnoj stranici Grada Sarajeva:”Suradnja s velikim korporacijama jedan je od načina pripreme novih rješenja i uvođenja najmodernijih tehnologija sukladno standardima europskih prijestolnica.” Ali da li će zapravo? 

Međutim, kineskoj firmi “Huawei protivi se Amerika. Jedan od razloga je mogućnost da se preko tog sistema vrši non-stop videonadzor, pa doslovce svakog čovjeka stanovnika Sarajeva. Taj sistem prepoznaje lice i Vlada Kine ga masovno koristi u svojim gradovima. Tako, ako neko odluči da prati bilo koga, pratit će ga do spavaće sobe. Problem više u tom sistemu je što bi se on održavao, servisirao preko Banje Luke i Beograda do Kine. Taj veliki brat – Big Brother je OK sistem za sigurnost, u redu da se nadziru kriminalci, uprate pljačke, ali ko garantuje da se ne bi koristio i kao špijunski sistem, sistem nadzora, prikupljanja informacija naprimjer o političarima, novinarima, opozicijom – svakom ko smeta vlastima. 

Kina plaća sve! 

Prije Skakinog potpisivanja sporazuma i Juskinog potpisivanja “neobavezne izjave” o saradnji, Ismir Jusko je nakon prezentacije “Huawei-a” u Sarajevu pozvan i u Kinu – da bi mu prezentovali sve što ta kompanija ima da ponudi “na mnogo većem nivou”, potvrdio je svojevremeno Jusko za BIRN. 

Ono što je tada bio problem (a i uvijek)  – budžet. Nije postojao budžet za putovanje ministra u Kinu, ali nakon razgovora sa kompanijom utvrđeno je da tehnološki div “Huawei” radi po principu: “Ko zove taj i plaća!”, tako da je Jusko otišao u Kinu.

On kaže kako je savjet za odlazak na prezentaciju u Kinu dobio i od predstavnika kompanije “BH Telecom” koji su već radili s kompanijom “Huawei”. Kompanija je ministru pokazala svoje centre i hale u kojima je “apsolutno sve što imaju na raspolaganju”. Jusko tvrdi da je posjeta s tim bila završena.  

Ono što je u ovom slučaju sporno jeste što sada već bivši ministar  ne vidi ništa začuđujće u tome da privatna kompanija koja širi svoje poslovanje plaća putovanje nadležnom ministru koji može donositi odluke koje se odnose na tu kompaniju.

“Nisam ja jedini ministar koji je bio pozivan da dođe u takve posjete, i drugi ministri su ‘iks’ puta imali pozive da dođu i posjete određena postrojenja, kompanije. Problem bi bio da se u Kini bilo šta potpisalo, da se Ministarstvo obavezalo”, kaže Jusko i dodaje da svako potpisivanje memoranduma ili ugovora treba odobriti Vijeće ministara”, kaže Jusko za BIRN te objašnjava da to ovaj put nije bilo potrebe i da je u Sarajevu potpisao samo neobaveznu izjavu.

Hoće li se “Huawei” naći na optužnici Abdulahi Skaki? 

Pitanja koja se u ovoj aferi postavljaju su mnogobrojna. Šta su to zapravo potpisali Skaka i Jusko sa tehnološkim divom “Huawei” 2018. godine? 

Zašto “Huawei Technologies” navodno negira bilo kakvo potpisivanje ugovora sa gradonačelnicima? I ono najinteresantnije – da li će Tužilaštvo BiH dodati ovu aferu optužnici Abdulahu Skaki ili možda već jeste? 

Pitanja su na koja nećemo prestati tražiti odgovore. 

 

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA