Predsjednik Narodne skupštine RS, Nenad Stevandić, objavio je poruku na društvenim mrežama u kojoj je visokom predstavniku Christianu Schmidtu uputio niz optužbi, koristeći izrazito zapaljiv ton, koji se vrlo lako može protumačiti kao ratnohuškački.
U poruci, Stevandić tvrdi da je Schmidt od svog dolaska u Bosnu i Hercegovinu usmjerio sve odluke “protiv RS, njenih institucija i imovine”, optužujući ga da podstiče “najniže strasti ostrašćenih Bošnjaka”.
“Doveo je BiH u suludo predratno stanje”, naveo je Stevandić, postavljajući niz retoričkih pitanja: “Je li Bošnjacima bolje? Jesu li institucije BiH stabilne? Je li ojačala opozicija iz RS i njegovi miljenici Dino, Čampare i ostali? Sve što je on gurao i podržavao – raspada se.”
Од доласка у БиХ и узрупације функције ВП, К.Шмит је сву пакост и одлуке усмјерио против Републике Српске, њених институција,
имовине и лидера, играјући на најниже страсти острашћених Бошњака.Довео је БиХ у сулудо предратно стање.
Какав је укупни резултат?
Је ли Бошњацима боље?…— Ненад Стевандић (@nenad_stevandic) July 17, 2025
Stevandić poruku zaključuje rečenicom koja je posebno izazvala pažnju: “Valjda će svi ubrzo shvatiti da je radio isključivo za sebe i po svom i da nastavlja da zakucava eksere u mrtvački kovčeg suživota i mira u BiH. Samo da ne bude kasno!”
Podsjetimo, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt nametnuo je nove odluke koje se tiču duga RS prema slovenskoj firmi “Viaduct” i integriteta izbornog procesa u cijeloj BiH.
Odluke koje je donio nazvao je “mjerama za zaštitu funkcionalnosti Bosne i Hercegovine”, a objavio je i videosnimak u kojem pojašnjava odluke.
Kada je riječ o dugu slovenskoj firmi “Viaduct” koji RS izbjegava da plati iako su krivi za raskid ugovora zbog kojeg je nastao dug, Schmidt rješava na način da taj novac uzima iz sredstava od akciza s jedinstvenog računa, ali od dijela koji pripada RS. Na taj način bit će trajno riješena situacija u kojoj najviše trpi BHANSA, a zbog duga RS.
Kada je riječ o integritetu izbornog procesa, odnosno izdvajanju novca za nove tehnologije, odlučio je da novac osigura Centralna banka BiH.