Da politički uticaj SDA na Tužilaštvo KS i dalje postoji potvrđuje upravo posljednji akt koji je ova instanca donijela u ovom slučaju.
Naime, ovo tužilaštvo kojim još upravlja glavna tužiteljica Sabina Sarajlija (bez obzira na disciplinski postupak zbog nezakonitosti u radu) jučer je na adresu porodice Smajlović dostavilo Obavijest da su po drugi put donijeli Naredbu da neće poduzimati istragu u slučaju ‘Nadin’. A istraga se trebala voditi protiv Sebije Izetbegović i 10 pedijatara koji su javno odbili liječiti dijete. Pored toga, oni su i zaustavili postupak izmještanja Nadin S. na liječenje u Tursku.
Da stvar bude šokantnija, takva odluka ovaj put je utemeljena na nalazu vještaka Sudsko medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Beogradu (!), od kojih je Tužilaštvo KS tražilo vještačenje.
Tri godine opstrukcije
Radi se o poznatom „slučaju Nadin“ kroz koji se prelama kako profesionalna neosjetljivost pedijatara KCUS-a, tako i bahatost menadžmenta predvođenog Sebijom Izetbegović. I iznad svega nesposobnost pravosuđa u Sarajevu da zaštiti najosnovnija ljudska i zakonska prava običnih građana. Prošle su tri godine od dana kada je Izetbegović izgovorila riječi čiji snimak je u minuti obišao državu i region
“Niko ovdje neće liječiti ovo dijete od ovakvih roditelja“, a nakon čega je 10 pedijatara ovakav stav i potpisalo!
Krivičnu prijavu koju je porodica Smajlović podnijela Tužilaštvo KS je ignoriralo i opstruiralo koliko je god moglo. A na pritisak porodice i javnosti te drugih instanci tek su povremeno reagirali fingiranim potezima tipa „formiranje tužilačkog tima“ ili „uzimanje predmeta u prioritet“, ali bez ikakvog rezultata. Očigledno je pritisak političkih mecena i „nadzornih organa“ sarajavskih tužilaca bio mnogo jači od pritiska savjesti i zakonske obaveze. Tako su u Obavijesti tužioci Sanela Škaljić i Aziz Jahjaefendić, koji su trebali voditi istragu u slučaju ‘Nadin’, naveli:
„…ovo Tužilaštvo dana 14.11 .2022. godine donijelo je Naredbu da se istraga neće provoditi protiv Hasanbegović Ede, Izetbegović Sebije, Pokrajac Danke, Begić Zije, Hasanbegović Sniježane, Melunović Melike, Hadžagić-Ćatibušić Ferihe, Kakan Ismete, Mišanović Verice, Sakić Melihe i Užičanin Sajre zbog krivičnog djela Nepružanje medicinske pomoći iz člana 232. KZ FBiH, krivičnog djela Nesavjesno liječenje iz člana 229. stav 1. KZ F BiH i krivičnog djela Neovlašteno otkrivanje profesionalne tajne iz člana 187. stav 1 . KZ FBiH, jer je iz prijave i pratećih spisa očigledno da prijavljeno djelo nije krivično djelo.“