Higijensko-epidemiološke službe domova zdravlja će, kako navode, prema aktuelnoj situaciji izlaziti na teren i provoditi preventivne i protivepidemijske mjere (epidemiološko izviđanje te mjere dezinfekcije poplavljenih domaćinstava), kako bi se što prije sanirale posljedice poplave.
Po prikupljenim podacima koje su dostavile inspekcijske službe, problemi i obustave u vodosnabdijevanju zabilježeni su na području Kotor Varoši, kao i općina Čelinac i Teslić, dok su vanredne analize vode tražene u Derventi, Petrovu, Vlasenici i Palama.
I entitetskog Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite su također istakli da prate stanje u ustanovama zdravstvene i socijalne zaštite u lokalnim zajednicama u kojima je na snazi ili je bilo proglašeno vanredno stanje ili su u riziku od poplava.
Pružanje usluga za pacijente i korisnike se odvija redovno.
Kada je riječ o dijaliznim centrima, svi centri rade redovno i pacijentima se pruža redovan dijalizni tretman. Za dijalizne pacijente koji, zbog neprohodnosti pojedinih putnih pravaca nisu bili u mogućnosti da se vrate kućama sa dijaliznog tretmana, preduzete su mjere za njihov transport i zbrinjavanje ili su primljeni u bolničke ustanove.
Domovi zdravlja Novi Grad/Bosanski Novi i Bosanska Kostajnica trenutno nisu u mogućnosti da vrše redovan sanitetski prevoz do ustanova višeg referalnog nivoa zbog neprohodnosti puteva, a djelomično se koriste alternativni pravci. U slučaju neophodnosti prevoza pacijenata preduzeće se sve potrebne mjere, a ukoliko se ukaže potreba na raspolaganju je i vazdušni medicinski transport.