Istraživači iz američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti analizirali su broj slučajeva prijavljenih agenciji u periodu od 2013. do 2018. godine, putem Državnog sistema za nadzor bolesti.
Infekcije hepatitisa A povećale su se za 294 posto između 2016. i 2018., navodi se u studiji objavljenoj u četvrtak u sedmičnom izvještaju MMWR-a (Sedmični izvještaj o morbiditetu i mortalitetu – Morbidity and Mortality Weekly Report).
Ovu bolest jetre uzrokuje virus. Bol u želucu, nizak apetit, mučnina, umor i žutica najčešći su simptomi, koji se obično završavaju u roku od dva mjeseca, nakon čega se organizam oslobodi infekcije.
Visoko zarazni virus prenosi se konzumiranjem kontaminirane hrane, kroz bliske osobne i seksualne kontakte, ili kroz upotrebu droga.
Većina ljudi koji dobiju hepatitis A potpuno se oporave i nemaju trajno oštećenje jetre, ali u rijetkim slučajevima infekcija može uzrokovati prestanak rada jetre pa čak i smrt.
Povećan broj oboljelih evidentiran je u nekoliko država SAD-a od 2016. godine i ovi slučajevi povezani su s kontaminiranom hranom, seksualnim prijenosom među muškarcima koji imaju seksualne odnose s muškarcima, osobama koje koriste droge i među beskućnicima.
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) iznio je podatke da je od 2016. godine bilo 8.500 hospitalizacija i najmanje 140 smrtnih slučajeva širom SAD-a više nego što bi se očekivalo s hepatitisom A, javio je CNN.
U prošlosti su se pojave hepatitisa A javljale svakih 10 do 15 godina kod djece koja nisu pokazivala simptome bolesti, a djeca su sada redovno vakcinisana u dobi od jedne godine.
– Povećanje broja vakcinisanih osoba među ugroženim grupama infekcija hepatitisom A bi mogla biti zaustavljena i moglo bi se spriječiti buduće širenje – objasnili su autori.
Jedna doza vakcine protiv hepatitisa A pruža zaštitu u 95 posto slučajeva do 11 godina.