Ukoliko ste do sada davali novac prosjacima, nakon ovog zakona ćete razmisliti

- Advertisement -

To je najavio prilikom sastanka s OSCE-om, čiju je delegaciju predvodila šefica Odjela za ljudska prava ove organizacije Esther Garcia Fransioli. Sastanku su prisustvovali i članovi radne grupe za pripremu zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira Džafer Hrvat i Anesa Agović, kao i jedan od autora prvog nacrta ovog zakona Samir Kekić.

Kako su saopćili iz Vlade Kantona Sarajevo, Katica je naglasio važnost donošenja ovog zakona, kao i neophodnost njegove precizne i temeljite izrade.

- OGLAS -

“’Dva su najzanimljivija segmenta ovog zakona. Jedan se odnosi na prosjačenje, odnosno uvođenje prekršaja za onog ko daje milostinju u novcu. Drugi segment se odnosi na zaštitu građana od ozbiljnog nasilja na internet prostoru. Ni u kojem slučaju ne želimo povući poteze kojima se narušavaju ljudska prava, ali je od ključnog značaja da nađemo modalitet da se građani zaštite”, izjavio je Katica.

- OGLAS -

OSCE je napomenuo na potrebu zaštite ljudskih prava i slobode govora pri definisanju svakog člana ovog zakona te izrazio spremnost da doprinese u usklađivanju novog teksta prednacrta zakona s najboljim međunarodnim standardima u ovoj oblasti.

Sa sastanka je poručeno da se ove teme trebaju tretirati zakonima viših instanci, ali da to ne smije biti opravdanje za nepokretanje bilo kakvih poteza koji su u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, saopćili su iz Vlade Kantona Sarajevo.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA